תוכן ראשי

טבעי לחיים בריאים

טיפולים
לאורח חיים בריא

  

מכבי טבעי מציעה סדרת טיפולים משלימים הכוללת דיקור סיני ותזונה טבעית (נטורופתיה) להקלה על הסובלים מחוסרים תזונתיים, עודף משקל ועוד. 

  

לפרטים נוספים ולקביעת תור לפגישת ייעוץ >

 


מיכל רוזנר, נטורופתית ורפלקסולוגית במכבי טבעי, מתארת את יתרונותיה של התזונה הטבעית לעידוד אורח חיים בריא

 

מהי הנטורופתיה?

 

הנטורופתיה הינה גישה בריאותית רב תחומית אשר בבסיסה עומדת האמונה כי לכל גוף חי יש את היכולת לרפא את עצמו, בהינתן התנאים הנאותים לכך. משמעות המילה נטורופתיה (באנגלית – naturopathy ) היא "הדרך הטבעית", ואכן, הנטורופתיה עושה שימוש בכל האמצעים הטבעיים הזמינים לאדם בתהליך הריפוי, על מנת להביא אותו לבריאות גופנית ונפשית שלמה. הכלים העיקריים עימם עובדים הנטורופתים הינם תזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה (במידת הצורך).

 

על התזונה הטבעית בנטורופתיה 

 

כבר במאה החמישית לפני הספירה דרש היפוקרטס, מי שנחשב לאבי הרפואה מהערבית, "יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", ואם דבריו היו רלוונטיים בעבר, הם ודאי תקפים ונכונים במיוחד בימינו אנו, בהם המזון הסובב אותנו הופך תעשייתי ומעובד יותר ויותר. הנטורופתים מבקשים ללמד את מטופליהם כיצד תזונה טבעית מותאמת אישית יכולה לסייע לעורר את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף, לרפא מחלות ואף להוות "רפואה מונעת". רפואת צמחי המרפא הינה הרפואה העתיקה בעולם והיא מהווה בסיס לרפואה המודרנית אותה אנו מכירים כיום. לאורך כל שנות ההיסטוריה האנושית, צמחי מרפא נחשבו לתרופות של הטבע. הנטורופתיה מאמינה כי השילוב של תזונה טבעית ונטילת צמחי מרפא, תוך הדרכה לשינויים באורחות חייו של האדם, הם המפתח להקניית בריאות הגוף והנפש.

 

מהם היתרונות של התזונה הטבעית?

 

הנטורופתיה מתבוננת באדם בצורה הוליסטית, גישה זו מתבססת על האמונה כי כל איבר ומערכת בגוף משפיעים ומושפעים האחד מן השני והגוף מתפקד כיחידה אחת שלמה. קיים קשר הדוק בין גוף ונפש האדם, וכאשר מתעוררת מחלה, יש להתייחס למחלה עצמה ולאדם הנושא אותה- אורח חייו, הרגליו, מקום העבודה שלו, הסביבה בה הוא חי, המזון אותו הוא צורך, מידת הפעילות הגופנית אותה הוא מבצע - והטיפול אותו יקבל יהיה בהתאם לכך. ראיית האדם כמכלול והתייחסות להקשרים רגשיים ונפשיים מאפשרת לנו לטפל בכמה בעיות בו זמנית בטיפול אחד כולל (למשל, במקרה של מעי רגיז, הביטוי הפיזי הוא לרוב בבטן המלווה פעמים רבות בסטרס). התזונה וצמחי המרפא שיקבל המטופל מהנטורופת ינסו לתת מענה לכל מה שגורם לו לחוות חוסר הרמוניה בחייו, בין אם מדובר בפתולוגיות פיזיות או נפשיות.
יתרון נוסף של הנטורופתיה הוא שהמטופל הופך להיות המטפל של עצמו. לאחר שהוא מקבל את ההנחיות ודרכי הטיפול הרלוונטיות לו, המטופל יכול ליישם בכוחות עצמו את הידע שרכש ולהטמיע אותו. המטופל הינו שותף פעיל בתהליך הטיפול, וכאשר הוא חווה הצלחה, ההצלחה כולה שלו.

 

למי מתאים הטיפול בתזונה טבעית?

 

תזונה טבעית עשויה לטפל במחלות ובתסמינים רבים ולכן מתאימה לכל אדם המעוניין לשפר את אורח חייו, בכל גיל ובכל שלבי החיים, בין אם הוא חווה מחלה כרונית (יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם, סוכרת, פיברומיאלגיה ועוד), עודף או חוסר משקל, כאב חוזר ונשנה, דלקות, חוסר איזון הורמונלי, גרד ועוד.

 

מה ייחודי בתהליך הטיפול הנטורופתי במרפאות מכבי טבעי?

 

טיפולי הנטורופתיה במכבי טבעי ניתנים ע"י נטורופתים בכירים מהשורה הראשונה. טרם הפגישה עם הנטורופת, פוגש המטופל רופא מייעץ  אשר מפנה אותו לטיפולים על סמך בדיקה ותשאול ומוודא כי נטורופתיה היא אכן הטיפול הנכון עבורו. הטיפול הנטורופתי במכבי טבעי נשען על שנים של מחקר וניסיון בתחום התזונה הטבעית וצמחי המרפא. המרשמים אשר הניתנים במכבי טבעי מבוססים על צמחי מרפא המיוצרים ע"י החברות המובילות בתחום, הנמצאות בפיקוח משרד הבריאות והעומדות בתקנים המחמירים ביותר בתחום צמחי המרפא בארץ ובעולם. 

  

הדיקור הסיני הוא אחד משיטות הטיפול של הרפואה הסינית - רפואה עתיקה בת אלפי שנים המבוססת על ראייה הוליסטית של גוף ונפש. הטיפול ברפואה הסינית מאפשר להתבונן במבנה הפיזי והרגשי של המטופל, ולהתאים לו את הטיפול. על פי הרפואה הסינית, הגוף מחולק ל-12 מרידיאנים (מסלולי אנרגיה), וכל מרידיאין מחובר לאיבר שאותו הוא מייצג למשל הריאות, המעי הגס, הכליות, הלב וכו'. על גבי כל מרידיאן נמצאות נקודות דיקור - על פני העור בסך הכל 365 נקודות דיקור, שדרכן עובר 'כוח החיים – הצ'י'.
הזרימה החלקה של הצ'י הכרחית לאיזון ותפקוד תקין של כל מערכות הגוף, וכדי להסדיר אותה, נעשה שימוש במחטים בנקודות המשפיעות על מערכות הגוף השונות, מסדירות את תנועת הדם, שאר נוזלי הגוף, חומרי הזנה, פסולת ואנרגיית הגוף.
מטרת הדיקור היא להביא את הגוף לאיזון אופטימלי ולהחזיר לאדם את החוסן הגופני והנפשי.
השילוב בין הדיקור והנטורופתיה מומלץ לאורח חיים בריא: הדיקור מחזק את הגוף ובין השאר את מערכת העיכול כך שזו תוכל לתמוך בעיכול מזונות, צמחי מרפא ותוספים שיומלצו על ידי המטפל בתזונה טבעית.

לפרטים נוספים ולקביעת תור לפגישת ייעוץ >