תוכן ראשי

כיצד הרפואה המשלימה יכולה לסייע בתהליך הגמילה מעישון?

כיצד הרפואה המשלימה יכולה לסייע בתהליך הגמילה מעישון?

יוסי בן חיים, מומחה ברפואה סינית ומדקר במכבי טבעי

 

כל אחד יכול להיגמל מעישון אבל יש תנאי יסודי להצלחת הגמילה והוא הנחישות של המטופל. יש הרבה מטופלים שאומרים לנו "אני רוצה להפסיק, אבל אני נהנה לעשן" כך שאין להם באמת רצון ממשי להפסיק. כשהמטופל נחוש וחדור מטרה, הרפואה המשלימה יכולה לעזור. 

 

לפני שנתחיל, קצת רקע חשוב על הסיגריות ואיך הן משפיעות על הגוף

הסיגריות מכילות חומרים רעילים המתחלקים ל-3 קבוצות:

ניקוטין – חומר רעיל המצוי באופן טבעי בצמח הטבק. הניקוטין גורם לשחרור דופמין ואדרנלין, מה שמסב תחושת הנאה ובסופו של דבר גם התמכרות גופנית. כמו כן הוא חומר מעורר המביא לעליית לחץ דם ודופק, גורם לטרשת עורקים ומעלה את הסיכון למחלות לב ולשבץ מוחי.

חומרי פיח וזפת – רעילים ומזיקים.

חומרי גירוי – קבוצת חומרים מסוכנים שיוצרים גירוי ברקמות של הסימפונות, מה שגורם לייצור ריר, ליחה, שיעול ובעיות נשימה.

דיקור סיני וגמילה מעישון

הדיקור לא גורם למטופל להפסיק לעשן, אבל הוא יכול לתמוך בתהליך הגמילה עצמו. טיפול הדיקור יכול לסייע בניטרול  תופעות הלוואי הנפוצות בגמילה כמו מתח ועצבנות, נדודי שינה, חוסר סבלנות, כאבי ראש, רגשנות יתר ועוד סימפטומים המקשים על המטופל להתמיד בתהליך.

ישנן נוסחאות דיקור המתמקדות בנקודות ספציפיות בגוף, שגורמות להפרשת אנדורפינים המסבים תחושה טובה וחיובית אצל למטופל ותורמים בכך לאיזון פיזיולוגי ונפשי. התמדה בדיקור בתדירות גבוהה (פעמיים בשבוע) לאורך זמן, עשויה להפחית את הצורך בעישון לשם הרגעה, ובנוסף מאפשרת לסייע למערכות הגוף להפריש רעלנים. כך, הדיקור מחזק את הגוף ואת התנגודת שלו להתנהגויות "רעילות, דבר שעשוי להקל על המטופל לעבור את התהליך בקלות וגם להצליח בו.

צמחי מרפא לטיפול בתופעות הלוואי של העישון 

נוסף על הדיקור, מטפלי רפואה סינית שהוכשרו בצמחי מרפא, מתאימים למטופלים פורמולות צמחים סיניים שמסייעים לכייח, לנקות את הריאות והסמפונות מכל הליחה שמצטברת, לחדד את חוש הריח, ובעיקר להרגיע את מערכת העצבים כדי להתמודד עם תופעות הלוואי של תהליך הגמילה.

רפלקסולוגיה להרגעה ואיזון מערכת העצבים

רפלקסולוגיה יכולה לעזור לנגמלים מסיגריות בכך שהיא מרגיעה מאוד ומאזנת את מערכת העצבים. טיפול הרפלקסולוגיה לנגמלים מעישון מתבצע בעזרת מגע והפעלת לחץ על אזורים מסוימים בכפות הרגליים, המשקפים את מערכות הגוף והנפש של המטופלים.

 שיפור בהשגת תחושת שליטה בעישון ובגמילה ממנו באמצעות מיינדפולנס 

כדי להצליח בתהליך עצמו, צריך לטפל הן בפן פיזיולוגי והן בפן ההתנהגותי-פסיכולוגי. הגמילה צריכה להיות הדרגתית ולא בבת אחת.

הפן ההתנהגותי מתייחס להרגלים שצריך 'לשבור אותם'. חשוב לתת למטופל תחושת שליטה על העישון. למשל, לעודד אותו לעשן רק חצי סיגריה ולא סיגריה שלמה ולהפריד בין קפה לסיגריה. ברגע שמושגת  שליטה, גוברת המוטיבציה ומחזקת את תחושת האופטימיות לגבי הצלחת תהליך הגמילה.

בפן הפיזיולוגי, הגוף רגיל לרמת ניקוטין מסוימת בדם. ברגע שמפסיקים לעשן, יש איזה שוק פיזיולוגי שגורם לסימפטומים של גמילה. ברגע שמורידים בכל שבוע 3 סיגריות, הגוף מתרגל למצב פיזיולוגי שונה בצורה הדרגתית ולא מייצר את תופעות הלוואי כתגובה לגמילה.

סדנת מיינדפולנס ב"מכבי טבעי" יכולה לסייע בהרגעת הגוף והנפש ושיפור ביכולת להשיג תחושת שליטה. הסדנה עובדת על הקניית טכניקות תרגול שתורמות להפגת מתח וחרדה, לשיפור יכולת ההתמודדות עם כאב פיזי ונפשי, שיפור ביכולות הריכוז והקשב, הגברת המודעות והפרספקטיבה הבריאה ועשויה לשפר את תפקודי מערכת החיסון.

לקביעת תור צרו קשר ונשמח לחזור אליכם >>