תוכן ראשי

רפואה משלימה לחולים אונקולוגיים

רפואה משלימה ואינטגרטיבית לחולים אונקולוגיים

 

שילוב טיפולים השאובים מהרפואה הסינית עם טיפול מערבי מקובל עשוי להניב תוצאות משופרות. הרפואה הסינית זוכה כיום לתמיכה מדעית ההולכת ומתעצמת. מכבי טבעי מעניקה מגוון רחב של טיפולים משלימים לחולים אונקולוגיים ברחבי הארץ.

לכניסה לאזור האישי וזימון תור דרך האתר

לפרטים נוספים ולקביעת תור לפגישת ייעוץ >

הרפואה המשלימה והאינטגרטיבית מעניקה פתרונות לתופעות רבות איתן מתמודד החולה האונקולוגי, החל משלב אבחון המחלה, עבור לטיפול וכלה בהחלמה ומניעת חזרתה. משמעותה של רפואה אינטגרטיבית היא שילוב של רפואה מערבית עם רפואה משלימה, ובפרט רפואה סינית. טיפולי רפואה משלימה דוגמת דיקור סיני, שיאצו, טווינא, רפלקסולוגיה, עיסוי רפואי וביופידבק עשויים בהחלט לסייע.

הרפואה המשלימה עשויה להפחית תופעות הנובעות הן מהחרדה בה נתון החולה והן מהעקה בעקבות טיפולים תרופתיים ואחרים. בנוסף, נתונים מחקריים מצביעים על כך שהטיפולים המשלימים ובייחוד אלו השאובים מהרפואה הסינית, בשילוב הטיפול המערבי המקובל, תורמים להגברת יעילותו הכללית של הטיפול ושל סיכויי ההחלמה - על ידי תרומה להפחתת תופעות לוואי, תרומה להתחזקות החולה ובמקרים מסוימים אף להגברת יעילותו של הטיפול התרופתי.

רפואה משלימה מגבירה את יכולתו של החולה לקבל את מלוא הטיפול התרופתי

אופיר מיכאליס, שהתמקצע ברפואה סינית אונקולוגית ומשמש מטפל בכיר במרפאות חיפה וטבעון של מכבי טבעי מסביר "לקשת הטיפולים המשלימים שמותאמת אישית לכול חולה בהתאם למצבו יש השפעה רבה. במהלך תקופת הטיפולים של כימותרפיה, הקרנות, טיפולים הורמונליים או ביולוגיים, יש לרפואה הסינית מקום חשוב בהפחתת תופעות הלוואי ותסמיני המחלה עצמה ובשיפור איכות החיים הגופנית והנפשית של המטופל.

שיפור של גורמים אלו מגביר את יכולתו של החולה לקבל את מלוא הטיפול התרופתי המומלץ. בנוסף, הטיפולים להפחתת מתחים, חרדות ועומס רגשי הם מהותיים בפרט לפני ניתוחים, עקב תרומתם לשיפור איכות וקצב ההחלמה. גם כאשר המצב סופני ונדרש טיפול תומך, תרומתה של הרפואה המשלימה לא תסולא בפז".

התופעות שהרפואה המשלימה עשויה להפחית כוללות חולשה ועייפות, הפרעות שינה, כאב, מתח וחרדה, תחושת יובש בפה וגלי חום. הטיפולים נמצאו יעילים גם לשם הפחתת תסמינים במערכת העיכול (כיבים בפה, בחילה, הקאה, שלשול, עצירות, כאבי בטן, אבדן תיאבון וירידה במשקל) או תופעות נוירולוגיות (נימול, כאב ממקור עצבי, ירידת תחושה בגפיים).

תמיכה מדעית ברפואה הסינית 

כבר לפני 2500 שנה החלה הרפואה הסינית לעסוק בגידולים ממאירים. ברבות השנים חלה התפתחות שכללה התאמת טיפולים שונים לסוגים שונים של גידולים ולמצבו של המטופל. עם זאת, רק בשנים האחרונות החלה להצטבר תמיכה מדעית מערבית בתרומתה של הרפואה הסינית לשיפור מצבם של חולים אונקולוגיים.

מאות מחקרים מדעיים שפורסמו בעיתונות הרפואית המקצועית מספקים יותר ויותר ראיות באשר ליעילותה של הרפואה הסינית בכלל והרפואה המשלימה בפרט, כאשר משלבים אותן עם הטיפול המערבי המקובל.   הערך המוסף של השילוב נוגע הן להקלת סבלו של החולה ולהתחזקותו והן להגברת היעילות של הטיפול המערבי.

תרומתו של הדיקור

סקירה מחקרית שפורסמה במרס 2016 במגזין Medicine (Baltimore) מצביעה על יעילות הדיקור ושיטות אחרות המקובלות ברפואה סינית לשם הפחתת כאב בקרב חולים אונקולוגיים. הסקירה מצביעה על כך שהיעילות המרבית מושגת כאשר הטפולים הללו באים כטיפול משלים ולא במקום הטפול התרופתי המערבי.

החוקרים שבחנו נתונים שנצברו בבסיסי מידע סיניים הסיקו בין השאר שטיפול אשר שילב דיקור ותערובות צמחיות סיניות הניב שיפור באיכות החיים של החולים בסוגי סרטן של דרכי העיכול, וכמו כן דיקור הפחית עייפות ותשישות בקרב חולי סרטן ריאה.

סקירה מדעית אחרת שפורסמה בפברואר 2016 במגזין Evid Based Complement Alternat Med עסקה בהשפעת דיקור על ניהול הכאב בקרב חולי סרטן. החוקרים הסיקו שדיקור המשולב עם תרופות מדכאות כאב הרבה יותר יעיל מכול אחד מהם לחוד. 

במאי 2016 פורסם במגזין הרפואי היוקרתי BMJ אודות דבר ביצועו של מחקר מדעי מקיף שיסכם את הידוע עד כה על השפעת הדיקור סיני על מצבים של leucopoenia, היינו צניחת כמות תאי הדם הלבנים הנובעת מטיפול כימותרפי.

החוקרים מציינים שניסויים רפואיים (קליניים) רבים הראו שדיקור עשוי למנוע דיכוי פעילות של מח העצם (אחראי על יצירת תאי דם לבנים) ובכך לגרום לספירה טובה יותר של תאי דם לבנים (לויקוציטים) לאחר קבלת טיפול כימותרפי. 

מה עושה תערובת הצמחים Huang Qin Tang לחולים אונקולוגיים

מחקר מדעי שפורסם במרס 2015 (Scientific Reports5 Nature,) מצא שתמהיל צמחי המקובל ברפואה הסינית מזה 1800 שנה הגביר באופן משמעותי את יעילותה של התרופה Sorafenib למיגור תאים סרטניים בכבד.

בניסוי שבוצע בעכברי מעבדה השתמשו החוקרים בפורמולה של ארבעה צמחים המכונה Huang Qin Tang, יחד עם התרופה, לשם בדיקת ההשפעה על תאים סרטניים מסוג hepatocellular carcinoma (HCC)(סרטן הכבד הנפוץ ביותר). בעקבות תוצאות המחקר אישרו הרשויות בארה"ב ביצוע ניסוי רפואי (קליני) בחולי סרטן כבד, המשלב מתן  Sorafenib עם התמהיל של Huang Qin Tang.

מחקר אחר שפורסם בפברואר 2013 במגזין PLoS ONE סקר תוצאות של מספר ניסויים רפואיים בהם שולבה תערובת צמחים סינית עם טיפול כימותרפי לשם טיפול בסרטן ריאות מסוג NSCLC. נמצא שהשימוש המשולב מסוגל להפחית את רעילות הכימותרפיה, להגביר את יעילותה ולהאריך את תוחלת החיים של המטופלים.  

באפריל 2016 פורסמה במגזין Cancer Med. סקירה מחקרית שניתחה נתונים שנצברו על ידי המרכז לבריאות של ממשלת טאיוואן משנת 2000 ועד 2010 . החוקרים הסיקו ששימוש מושכל בתערובות צמחיות המקובלות ברפואה הסינית בשילוב טיפול מערבי מקובל, עשוי להיות בעל השפעה מטיבה על חולי לויקמיה מסוג CML (Chronic Myeloid Leukemia). התוספת של פורמולת הצמחים לטיפול המקובל הטיבה את מצב החולים והגדילה שרידות.

רפואה משלימה לחולים אונקולוגיים

מכבי טבעי לשירות חולים אונקולוגיים

רפואה אונקולוגית משולבת (אינטגרטיבית) מתקיימת כיום כמעט בכל בתי החולים והמרכזיים הרפואיים האונקולוגיים המובילים בארץ ובעולם. מכבי טבעי אף מעניקה מגוון רחב של טיפולים משלימים לחולים אונקולוגיים במסגרת מרפאות ושלוחות הפרושות מקרית שמונה ונהריה בצפון ועד אילת בדרום. הטיפולים אשר מתבצעים בפיקוח רופאים נערכים על ידי צוות מקצועי בעל הכשרה ייחודית.

מכבי טבעי מעניקה מגוון טיפולים משלימים לחולים אונקולוגיים, המתבצעים על ידי מטפלים מוסכמים ומנוסים. לאחרונה, במסגרת שיתוף פעולה עם 'מכבי שירותי בריאות',  נפתח שירות רפואה סינית בייעוץ האונקולוגי שבמרכז הרפואי מכבי שירותי בריאות בשכונת הדר בחיפה, המנוהל על ידי ד"ר מיריאנה וולנר. במסגרת זו, מכבי טבעי מעניקה מעתה טיפול בדיקור סיני בהתאם להמלצות הצוות הרפואי.