תוכן ראשי

רפואה משלימה לצד הטיפולים האונקולוגיים

כיצד הרפואה המשלימה יכולה להקל על תופעות הלוואי של הטיפולים האונקולוגיים?

נעמי תקווה, מטפלת בכירה לאונקולוגיה במכבי טבעי

כבר למעלה מעשור שהרפואה הקונבנציונלית פועלת יד ביד עם הרפואה המשלימה בשיטה של אונקולוגיה אינטגרטיבית – כלומר רפואה משלבת: טיפולים משלימים מסורתיים, שניתנים למטופלים לצד הטיפולים הקונבנציונליים (כימותרפיה, טיפול אימונולוגי, טיפול ביולוגי, הקרנות, טיפולי המשך בטומוקסיפן ועוד), על מנת להקל על ההתמודדות עם תופעות הלוואי הנגרמות מהם.

מחקרים שנעשו במשך השנים הראו עד כמה הרפואה המשלימה יכולה לסייע בהתמודדות המטופלים עם התהליך הארוך של מחלת הסרטן וההחלמה ממנה. המטופלים העידו על שיפור ניכר בתופעות הלוואי, החלמה והתאוששות מהירות יותר.

אילו טיפולים משלימים ניתנים במכבי טבעי לחולי סרטן ואיך זה עוזר?

במכבי טבעי עובדים עשרות מטפלים שעברו התמחות מיוחדת לטיפול באונקולוגיה ביניהם מטפלי דיקור, רפלקסולוגים, נטורופתים עם התמחות בצמחי מרפא, מטפלי מגע וכו’. הטיפול ברפואה המשלימה תומך במטופלים לאורך תקופת ההתמודדות עם המחלה, עוזר בהתמודדות עם תופעות הלוואי ומסייע להתאוששות והחלמה מהירים וקלים יותר לאחר סיום הטיפולים.

בביקור הראשון נפגשים המטופלים עם אחד הרופאים המייעצים של מכבי טבעי לקביעת תוכנית טיפול מותאמת אישית, הלוקחת בחשבון את צרכי המטופל/ת הפיזיים והרגשיים, כמו גם את העדפותיו/ה.

הטיפולים הניתנים במסגרת מכבי טבעי

דיקור – נותן מענה למגוון בעיות כגון: מצבי נימול בכפות ברגליים, בעיות עיכול, בחילות, הקאות, בעיות שינה, חרדה ועוד.
במידת הצורך מוסיף/ה המטפל/ת גם צמחי מרפא להעצמת השפעת הטיפול.

טיפולי המגע – מסייעים לאיזון והרגעה. המגע חשוב במיוחד בתהליך הטיפול האונקולוגי, ועשוי להקל על ההתמודדות הפיזית והרגשית עם עומס המחלה והטיפולים בה.

הטיפול ההומאופטי – מסייע אף הוא בהתמודדות עם סימפטומים פיזיים ורגשיים.
הטיפול מותאם אישית לכל מטופל/ת ובתחילתו נערך תשאול מקיף הנוגע לכל תחומי חייו/ה של המטופל/ת. התכשירים ההומיאופתיים עליהם ממליץ/ה המטפל/ת מורכבים מחומרים טבעיים, לרבות צמחים, מינרלים או חומרים אורגניים במיהולים שונים.

נטורופתיה – תמיכה בתזונה טבעית להקלה בתהליכי העיכול, בבחילות, בהתמודדות עם הירידה במשקל ובגיבוש תזונה בריאה ותומכת.

רפלקסולוגיה – טיפול מגע בכפות הרגליים, כדרך נוספת מסייע בהרגעת הנפש, ובהתמודדות עם תופעות של צריבה, נימול או כאב בכפות הרגליים (נוירופתיה), בעיות עיכול ועוד.

תרגול מיינדפולנס בסדנאות – מסייע להתמודדות הרגשית עם המחלה והטיפולים בה, באמצעות טכניקות מדיטציה, דמיון מודרך ונשימה.