תוכן ראשי

תופעת העצב בהנקה

שחרור חלב דיספורי - התופעה הלא מדוברת שגורמת לעצב בהנקה

בשנת 2007, טבעה יועצת ההנקה והדולה, אליה מאקרינה הייס, את המונח Dysphoric Milk Ejection Reflex (או בקיצור: D-MER).
המונח מתאר מצב בו בתחילת ההנקה מופיעה הצפה פתאומית של רגשות לכמה שניות (עד 2 דקות), ולאחר מכן עוברת.
המונח, שתורגם לעברית ל-״שחרור חלב דיספורי״, מוגדר כ״רפלקס שחרור חלב המלווה בתחושת עצב״. התחושה שמלווה את תחילת ההנקה יכולה להיות עצב, כעס, תסכול, חרדה ועצבנות.

לכבוד שבוע ההנקה, אנחנו מעוניינים לשפוך אור על מצב שלרוב אינו מדובר וחשוב להעלות את המודעות אליו, כדי לעזור לכל מי שבוחרת להניק להתמודד עם קושי אמיתי שאינו נמצא בשליטתה.

המערך ההורמונלי בזמן הנקה

המנגנון המשוער שעומד מאחורי D-MER הינו הורמונלי*.
בזמן הנקה קיימות רמות גבוהות של פרולקטין (ההורמון שאחראי על ייצור החלב) ושל אוקסיטוצין (ההורמון שאחראי על שחרור החלב). בזמן הפרשת החלב, רמות הדופמין בגוף יורדות מיידית, כדי לאפשר לפרולקטין לעלות (הדופמין הוא הורמון בגוף שאחראי על תחושות חיוביות כגון אושר). הירידה המיידית הזו מייצרת חסך בדופמין אצל חלק מהאימהות המניקות, ולכן חלק מהנשים עשויות לחוות תחושות של עצב וכעס כמו שציינו קודם.

 

מהן התחושות הנפוצות בזמן D-MER ואיך ניתן להקל עליהן?

מנעד התחושות שנשים עם D-MER חוות הינו רחב: דחייה מהנקה, תחושת ריקנות, אשמה, כעס, תסכול, בושה ועוד.
הרבה נשים נמנעות מלדבר על הנושא, בין אם כתוצאה מלחץ חברתי/תרבותי סביב הנקה ובין אם עקב תחושת בושה ואשמה עצמית סביב תחושותיהן.

חוסר שיתוף זה מוביל לבדידות רבה, שניתן להקל עליה באופן משמעותי באמצעות מספר גורמים:

1. העלאת המודעות לנושא, והסבר המצב כרפלקס, כתופעה שלאם המניקה אין שליטה עליה. הבנה זו והבנת המנגנון יכולות להקל על הבדידות, רגשות האשם העצמיים והבושה.
2. מנוחה.
3. שתייה מרובה.
4. פעילות גופנית.

 

איך הרפואה המשלימה יכולה לסייע בהתמודדות עם עצב בהנקה?

מכבי טבעי מציעה מגוון טיפולי רפואה משלימה שיכולים לסייע להתמודד עם המצב:

הומאופתיה: ההומיאופתיה שואפת לזהות את דפוסי התגובה האישיים של המטופלת, ועל בסיסן להתאים תכשיר אישי, המיועד למיתון התגובה הרגשית והשגת תחושה של איזון.

דיקור סיני: דיקור משפיע על הרבדים הגופניים, הרגשיים והנפשיים באדם. הדיקור הסיני משפר את זרימת האנרגיה בגוף, ומסייע לאזן את רמות ההורמונים בגוף כדי לעזור ולהקל על המניקות.

נטורופתיה: התאמת תזונה למצב הקיים סביב ההנקה יכול לעזור בהימנעות מחומרים שיכולים להחמיר את המצב הקיים. טיפול נטורופתי מבוסס על התאמת מזונות, תוספי תזונה וצמחי מרפא למטופלת כדי לשפר את איכות החיים.

 

קבעי תור עוד היום לטיפולי רפואה משלימה תומכי הנקה

לתיאום תור לחצי כאן >>

 

* חשוב לציין כי הנקה היא בחירה אישית ופרטית של כל אישה, ממש כמו כל החלטה אחרת הקשורה לגופה וחייה. השאלה האם להיניק או לא אינה באמת פתוחה לדיונים ציבוריים.
עמדה זו מעמידה את ביטול השיפוטיות ושמירה על הפרטיות כבסיס לכל ההחלטות שאישה צריכה להחליט על גופה ונפשה, למען בריאותה ולמען בריאות תינוקה.

˚ המנגנון ההורמונלי טרם הוכח מחקרית
________________
מקורות:
רפלקס עצב ההנקה: הסוד השמור של המיניקות – אתר לבריאותה:
https://livriuta.com/dysphoric-milk-ejection-reflex/
עצב בהנקה: חגית משאלי:
https://www.breastfeeling.info/post/_dmer