תוכן ראשי

דיקור סיני וכאב כרוני: הכול על הטיפול בדיקור

השפעת הדיקור על הכאב – לא לסינים בלבד

דיקור סיני הינו שיטת טיפול הנותנת  מענה למגוון רחב של בעיות גופניות ונפשיות. הדיקור מיועד לכל הגילאים וניתן במכבי טבעי על ידי מטפלים מקצועיים. 

דר' שי פסטרנק, מנהל רפואי מרחב הצפון, מכבי טבעי.

מהו דיקור סיני?

דיקור במחטים הוא שיטת טיפול המתאימה למגוון רחב של תחלואה הכולל תחושת כאב, השגת שליטה בתהליכי דלקת, תהליכים נפשיים, הורמונאליים ועוד. במהלך הטיפול המדקר מאבחן את הבעיה ובהתאם לכך מחליט באילו נקודות על פני העור ינעץ את המחטים. מדובר במחטים דקיקות, סטריליות, חד פעמיות, אשר מוחדרות לעור בעומק קטן מאוד, ומושארות שם, בדרך כלל במשך 20 עד 30 דקות. הטיפול אינו מכאיב אולם לעתים כרוך בתחושת עקצוץ ומעבר 'זרם'.

לכניסה לאזור האישי וזימון תור דרך האתר

לפרטים נוספים ולקביעת תור לפגישת ייעוץ >

 

מאין הגיע אלינו הדיקור הסיני?

הדיקור התפתח לפני אלפי שנים בסין, ובהמשך הגיע לטאיוואן, קוריאה, יפן והודו, כשבכל מדינה עבר תמורות מסוימות. למערב הגיע הדיקור באמצע שנות ה-70 בעקבות ביקור הנשיא ניקסון עם משלחת עיתונאים גדולה בסין.

מה עומד בבסיס הטיפול?

ככל השיטות הנקוטות ברפואה המשלימה, אף הדיקור רואה בגוף מכלול, ואינו מפריד בין גוף לנפש. הוא מחזק ומאזן הן את הגוף והן את הנפש, ומשתמש בכוחות הריפוי הטבעיים של האדם. על פי הרפואה הסינית ישנן 365 נקודות דיקור, שדרכן ניתן להעביר 12 קווים, המכונים מרידיאנים, שהם ערוצים שלאורכם זורם 'כוח חיים'. זרימה זו הכרחית לתפקוד התקין של כל מערכות הגוף, לרבות עצבים וכלי דם העוברים במקביל לכל מרידיאן. הפסקת הזרימה של 'כוח החיים' במרידיאנים פירושה מות הגוף.

היכן נפגשים הדיקור הסיני והרפואה המערבית?

הרפואה המערבית שהתפתחה סביב מדע הפתולוגיה, מתבססת על התבוננות ברקמות שנלקחו מאנשים מתים. התבוננות זו לא מראה כל הבדל בין תא הנמצא לאורך מרידיאן מסוים לבין תא שכן נמצא לידו. עם זאת, במחקרים (מערביים) על אנשים חיים, נמצא שחומר רדיואקטיבי המוזרק לנקודה מסוימת במרידיאן, מתפזר רק לאורך אותו מרידיאן, ממש כשם שחומר המוזרק לכלי דם יתפשט לאורכו. כלומר, אין מדובר בקווים דמיוניים, אלא בערוצים ממשיים שלאורכם זורם 'כוח חיים'.

יעילות הדיקור הסיני לטיפול בכאבים

אחת התהיות הנפוצות היא כיצד גורמות המחטים לשיכוך כאב והאם שיכוך הכאב נובע מאמונתו של המטופל ביעילות הדיקור, או שהטיפול יכול לסייע גם למי שאינו מאמין ביעילות הטיפול. נמצא שבתגובה לנעיצת המחט מתרחשים שני תהליכים: מחד הגוף מייצר במערכת העצבים חומרים בולמי כאב (דוגמת אנדורפינים וסרוטונין) ומאידך התגובה הדלקתית פוחתת בשל שינוי בכמות חומרים 'מתווכי דלקת' (פרוסטגלנדינים, לויקוטריאנים ואחרים). השימוש במחטים לשיכוך כאב יכול להיות יעיל מאוד. בבתי חולים מסוימים בסין משתמשים בדיקור במחטים לשם 'הרדמה' טרם ניתוח, כתחליף לחומרי הרדמה, לרבות תחליף לזריקת אפידורל.

בבואנו לחקור את יעילות הדיקור בכלים מדעיים מערביים, עלינו להשוות את ההשפעה על קבוצת מטופלים שקיבלה דיקור, להשפעה על קבוצת מטופלים שקיבלה טיפול דמה, כלומר טיפול בנקודות שאינן על גבי מסלולי האנרגיה המקובלים. ברור שאין די בהשוואה בין מי שקיבל דיקור ומי שלא קיבל שום טיפול. כדי לסבר את האוזן יש לדעת שבבואנו לחקור את יכולת שיכוך הכאב של כדור אקמול נותנים לקבוצת הטיפול כדור המכיל את החומר הפעיל (פראצטמול), ואילו לקבוצת הביקורת נותנים כדור שנראה כמו אקמול אך אין בו פראצטמול. אם מצבה של קבוצת הטיפול ישתפר יותר מאשר זה של קבוצת הביקורת, נסיק שהשיפור אינו נובע רק מאמונה בכדור, אלא גם מהשפעתו הביוכימית של פראצטמול.

 

 

 

דיקור לטיפול בכאב


בדיקת יעילות הדיקור הסיני על כאבי גב

בדיקת היעילות של דיקור סיני היא עניין מורכב יותר. ראשית, משום שכל מטופל צריך לקבל דיקור במקומות מוגדרים שאינם בהכרח זהים לאלו של מטופלים אחרים, זאת מאחר שהאבחנה (על פי הרפואה הסינית) משתנה ממטופל למטופל. כך - שני מטופלים עם כאב גב תחתון יזדקקו לנקודות דיקור שונות - לאחד תהיה הצטברות של "קור ולחות" במרידיאני הגב, ולשני תהיה "תקיעות דם". שנית, טיב הטיפול תלוי גם במידת המיומנות האישית של המטפל, וזאת בניגוד לטיפול בכדורים שבו אין היבט כזה. מעבר לכך, בלתי אפשרי לבצע טיפול דיקור שהוא באמת טיפול דמה. אם קבוצת הביקורת כלל לא תקבל דיקור נאבד את מרכיב האמונה ביעילות הטיפול.

הפתרון המעשי הוא לדקור בנקודות סרק שאינן לאורך המרידיאנים. המטופל מאמין שהוא מקבל דיקור סיני, אך בפועל אינו מקבל את הטיפול. אף פתרון זה אינו מושלם – כי גם דיקור בנקודות סרק גורם ליצירת חומרים בולמי כאב במערכת העצבים.

מחקרים מערביים על השפעת הדיקור על כאבים

עם כל הבעייתיות בביצוע ניסוי רפואי שיוכיח את היעילות של הדיקור הסיני, עדיין מחקרים מערביים רבים הוכיחו את השפעת הדיקור על כאבים הנובעים ממקורות שונים. בחינת 33 מחקרים מבוקרים שבדקו את יעילות הדיקור בשיכוך כאב גב תחתון כרוני, פורסמה במגזין המדעי Ann Intern Med בשנת 2005. המסקנה של החוקרים הייתה שדיקור "אמיתי" יעיל יותר באופן מובהק מדיקור סרק.

גם רשימה הבוחנת מחקרים, שפורסמה ב-2012 בעיתון המדעי Arch Intern Med, הראתה שלגבי כאב גב, כאב צוואר, כאב ראש וכאב מפרקים, הטיפול בדיקור יעיל יותר מדיקור סרק. מחקרים נוספים הראו יעילות בשיכוך כאבי צוואר, בטיפול בפיברומיאלגיה, כאבי מחזור, מיגרנות ולמעשה כמעט בכל תסמונת של כאב כרוני. מהמחקרים שבוצעו עולה שהסבר ליעילות הדיקור הסיני, אשר יתבסס רק על תגובת מערכת העצבים לגירוי של נעיצת מחט, אינו מספק מפני שגירוי מעין זה מתרחש הן בדיקור סרק והן בדיקור מערבי.
אין מנוס אלא להתבסס על תיאוריית המרידיאנים, ולהסיק שהיעילות נובעת מנעיצת מחטים דווקא לאורך קווי הזרימה של 'כוחות החיים', שאחראים על כל התפקודים הגופניים. הממצא שחומר רדיואקטיבי המוזרק לנקודה מסוימת במרידיאן מתפזר רק לאורך אותו מרידיאן בהחלט תומך במסקנה זו.

לאילו בעיות מסייע הדיקור הסיני?

הדיקור הסיני עשוי לסייע רבות לסובלים מפגיעות ומתסמונות כאב (כולל למשל פציעה או שחיקה בעמוד השדרה) הגורמות לחסימה בזרימת 'כוחות החיים' ואשר תוצאתן היא ירידה בתפקוד, תגובה דלקתית וכאב.
אם אתם סובלים מכאב כרוני כלשהו (או בעיות אחרות אותן הדיקור עשוי לפתור) מומלץ לפנות לרופא מייעץ במרפאות מכבי טבעי. לטיפול בדיקור קודמת ככלל התייעצות עם רופא מייעץ שימליץ על שיטות הטיפול המתאימות ביותר במסגרת הרפואה האינטגרטיבית (כוללנית, המשלבת רפואה מערבית עם רפואה משלימה). הרופא המייעץ מבצע תשאול של המטופל, בדיקה גופנית ועיון בממצאי בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה (אם בוצעו).
לעתים הרופא ימליץ על שילוב של טיפולי מגע (טווינא וכירופרקטיקה) יחד עם דיקור כדי להשיג יעילות מרבית. למשל הטיפול בדיקור להפחתת כאבי גב וצוואר אכן יפתח את החסימה במרידיאן, אך ללא הנדבך ה'מכאני' הכולל כירופרקטיקה אוסטאופתיה לא תושג היעילות המרבית תוך פרק זמן קצר.