תוכן ראשי

רפואה סינית לילדים

רפואה סינית: מה מתאים לילדים?

אורי ארמון, מטפל בדיקור, מכבי טבעי

בדומה לרפואה המערבית, אף הרפואה הסינית מתייחסת באופן ייחודי לילדים וכמובן ששיטות הטיפול הנהוגות ברפואה הסינית הותאמו עבורם. 

נבהיר שהרפואה הסינית אינה פרי אמונות או אוסף תרופות סבתא שנשתמרו מזה אלפי שנים, כי אם מסכת מתועדת של שיטות טיפול שהוכחו כיעילות, ואשר השתכללו ומוקדו בעקבות מחקר המתמשך דורות על גבי דורות. המחקר ברפואה הסינית מבוסס על תצפיות וניסיון טיפולי מצטבר וכול דור מוסיף נדבך של ידע. אכן, בחינת היעילות של השיטות הללו בכלי מחקר מערביים מקובלים תפסה תאוצה רק בשנים האחרונות.

לפני כאלפיים שנה החלו הרופאים הסינים לבחון ולמפות את ההבדלים בין צרכי ילדים ובוגרים, וגזרו מהם שיטות טיפול יעילות עבור ילדים. בצד בחינת המחלות הנפוצות בקרב ילדים ואיתור דרכים לטיפול בסימפטומים שלהן, עסקו החוקרים הסינים בהגדרת מצבי האיזון וחוסר האיזון שמתקיימים בגילאים השונים. בעוד שמצבי איזון יובילו לבריאות טובה, הרי יציאה מאיזון תוביל להיחלשות מערכות ולהתפתחות מצבי חולי.

לכניסה לאזור האישי וזימון תור דרך האתר

לפרטים נוספים ולקביעת תור לפגישת ייעוץ >

מהי מטרת הטיפול?

על פי הרפואה הסינית, מטרתו של הרופא היא בראש ובראשונה לשמור על האיזון של הילד לאורך זמן, ורק בעת מחלה לטפל בסימפטומים ולהשיבו לבריאות וזאת מתוך ידיעה כי שמירה פעילה על הבריאות מפחיתה מצבי חולי אקוטיים.

כיצד מתנהל הטיפול ברפואה סינית בילדים?

הן בבדיקה שגרתית והן במצבי חולי תכלול בדיקת הילד תשאול מקיף של הוריו, כדי לעמוד על התהליכים שהביאו לחוסר איזון (מצב מחלה) או לחילופין כדי לוודא שמירה על איזון. המטפל יתהה לגבי אורח חייו של הילד, לרבות שעות הערות שלו, תזונה, פעילות ומחלות מהן הוא סובל או סבל. לאחר התשאול תיערך בדיקה הכוללת בדיקת דופק, התבוננות בלשון, לעתים בעיניים ובשיער וכן בחינה גופנית כללית כמו צבע העור, יציבה וכיו"ב. בעקבות אלו ימליץ המטפל על טיפול מתאים או שינוי באורח החיים.

בעיקרון כל שיטות הטיפול הננקטות ברפואה סינית הותאמו עבור ילדים, לרבות דיקור, צמחי מרפא, טווינא ושיאצו. כל שיטה (או שילוב של כמה שיטות) אמורה לפתור בדרכה בעיה שונה.

דיקור -  דיקור של ילדים מתבצע באמצעות החדרת מחטים דקיקות בנקודות מוגדרות על פני העור, בשיטה המסייעת לעדן את תחושת הדיקור, עד כדי העלמתה לחלוטין. מדובר בדיקור עדין מאוד, כאשר המחט נשארת נעוצה בעור לפרק זמן קצר ביותר.

כדי לסבר את האוזן, דיקור של תינוקות מתבצע על ידי החדרת המחט והוצאתה כמעט באופן מידי. ככל שהילד בוגר יותר כך יישארו המחטים זמן רב יותר - ילדים מעל גיל 5 יתבקשו לשכב (או לשבת) עם המחטים הנעוצות במשך מספר דקות. במרבית המקרים הילדים ישתפו פעולה ללא כל בעיה.  

צמחי מרפא - רוב הילדים שנחשפו לתזונה מגוונת, ואינם סובלים מרגישות או מאלרגיה למזון/צמחים - יכולים ליטול צמחי מרפא, הן בעת מחלה והן בעת בריאות. צמחי המרפא ניטלים דרך הפה בצורת תמצית נוזלית (מעין "סירופ") או בצורת אבקה. מדובר במינונים קטנים מאוד המותאמים לגילו ולמשקלו של הילד.

בסין מקובל שגם תינוקות בני יומם מקבלים צמחי מרפא, אולם במערב מעדיפים לבחון תחילה (מטעמי בטיחות, באמצעות תזונה רגילה) אם הילד סובל מאלרגיות או מרגישות למזון מסוים ורק לאחר מכן לאפשר מתן צמחי מרפא.

טיפולי מגע - בקשת טיפולי המגע ממקור סיני כלולים טווינא ושיאצו. שיטות אלו המבוססות על לחיצות ועיסוי של נקודות מוגדרות בגוף, הן נעימות לילדים ומביאות במקרים רבים לתוצאות טובות.

שיטות הטיפול על פי הרפואה הסינית מציעות מענה למגוון רחב של בעיות ומחלות הנפוצות בקרב ילדים. בין אלו נזכיר בעיות עיכול, בעיות שינה, בעיות נשימה, עור ואף חיזוק מערכת החיסון הטבעית.

רפואה סינית לתינוקות

באילו בעיות ומחלות בילדים מטפלת הרפואה הסינית?

בעיות עיכול אצל ילודים -  מדובר בקשת תופעות הכוללת קוליק ("גזים") (1), פליטות מרובות, רפלוקס של ילודים, שלשולים או עצירויות. הרפואה הסינית, בדומה לרפואה המערבית, ערה לשלבים בתהליכי התפתחות העובר והיילוד - בעת ההיריון האיבר הראשון שיבשיל הוא הלב ואילו מערכת העיכול היא האחרונה להבשלה. מסיבה זו התינוק אינו מסוגל לאכול ארוחה מגוונת בסמוך ללידתו, ורק לאחר מספר חודשים יוכל לצרוך, באופן הדרגתי, תזונה מגוונת.

פעוטות רבים שאצלם התפתחה מערכת העיכול בקצב אטי מהמקובל יסבלו בחודשי חייהם הראשונים מבעיות במערכת העיכול. הסתייעות בטיפולים דוגמת דיקור וטוינא עשויה לסייע להתפתחות מערכת העיכול ולהקלה על הבעיות.  

בעיות שינה - הרפואה הסינית מבדילה בין ילד שאינו מצליח להירדם, ובין ילד שנרדם בקלות יחסית אך מתעורר מספר פעמים במהלך הלילה. בעוד שהקושי להירדם מיוחס על פי רוב לבעיות רגשיות הרי התעוררויות מרובות במהלך הלילה עלולות לנבוע מהעמסת יתר בשעות הערב על מערכת העיכול.

במקרה של קושי להירדם ינסה המטפל לאתר גורמים דוגמת בעיות התנהגותיות, פחדים מהם סובל הילד או קשיים שהוא חווה בהווה או חווה בעבר. ואם יסתבר שהילד סובל מאחד או יותר מהנ"ל – האסטרטגיה הטיפולית תבנה בהתאם.

במקרה שהילד מתעורר מספר רב של פעמים בלילה, יבדוק המטפל את הרגלי התזונה שלו, בפרט בשעות הערב. על פי התפישה הסינית גוף האדם אמור להיות שרוי במנוחה בעת השינה ולא להפנות משאבים לעיכול מזון. פעמים רבות ההורים נותנים לילדים שחצו את שנתם הראשונה מנות גדולות מידי או כבדות לעיכול בסמוך לשעת השינה. האכלה זו גורמת לשינה לא רגועה מאחר שגופו של הילד עסוק בעיכול במקום במנוחה.

כאשר מסתבר שהילד מוזן בכמויות גדולות מידי או במזון קשה לעיכול, ימליץ המטפל על שינויים תזונתיים וכמו כן יציע טיפולים שונים כמו ייעוץ בתזונה מותאמת למטופל, שימוש בצמחי מרפא, דיקור וכיו"ב במטרה לאזן את מערכות הגוף השולטות על מערכת העיכול.

בעיות נשימה, עור ומערכת חיסון -  לפי הרפואה הסינית מתקיים קשר הדוק בין הריאות לעור (למעשה גם לפי הרפואה היהודית והמערבית, בשל היות העור סוג של "איבר נשימה"). ילדים רבים הסובלים מחולשה של הריאות עלולים לסבול מאסתמה (2), ברונכיט, נזלת אלרגית (3), שיעול כרוני ובנוסף מבעיות עוריות שהידועה ביניהן היא "אטופיק דרמטיטיס", או בשמה העממי "אסתמה של העור".

מעבר לאמור לעיל, חולשת הריאות עלולה להוביל לתחלואה קשה יותר של דרכי הנשימה, בפרט בגילאים בהם התפתחותה של מערכת החיסון טרם הושלמה. ריאות בריאות וחזקות תתמודדנה טוב יותר עם מצבי מחלה ומחוללי מחלה הקשורים לדלקות בדרכי הנשימה.  

דיקור עשוי להועיל לחיזוק הריאות, ולעתים השימוש בתמציות של צמחי מרפא יסייע למניעת מחלות ולחיזוק מערכת החיסון הטבעית.


(1) Ital J Pediatr. 2015 Jan 15;41:1. doi: 10.1186/s13052-014-0105-3. Acupuncture in the treatment of infantile colic. Landgren K1, Raith W2,3, Schmölzer GM4,5,6, Skjeie H7, Skonnord T8.

(2) Altern Ther Health Med. 2013 Jul-Aug;19(4):13-9. Acupuncture in asthmatic children: a prospective, randomized, controlled clinical trial of efficacy. Karlson G1, Bennicke P.

(3) Ann Intern Med. 2013 Feb 19;158(4):225-34. doi: 10.7326/0003-4819-158-4-201302190- 00002. Acupuncture in patients with seasonal allergic rhinitis: a randomized trial. Brinkhaus B1, Ortiz M, Witt CM, Roll S, Linde K, Pfab F, Niggemann B, Hummelsberger J, Treszl A, Ring J, Zuberbier T, Wegscheider K, Willich SN.