תוכן ראשי

כיצד הרפואה המשלימה מסייעת לנשים אחרי לידה?

כיצד הרפואה המשלימה מסייעת לנשים אחרי לידה?

ד"ר עדי צוונג גונן

לרפואה המשלימה מגוון טיפולים שיכולים לסייע לאימהות אחרי לידה להניק ולתינוק לינוק בצורה מיטבית 

אם היינו כותבים על תחליפי חלב אם לפני המאה ה-19, זה היה נשמע כמו מדע בדיוני – מי חשב אז על תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל)?

ע"פ ארגון הבריאות העולמי WHO, חלב אם בהנקה הינו בעדיפות הראשונה מבחינת מקורות התזונה לתינוק, כאשר בעדיפות השנייה עומד חלב אם בשאיבה, בשלישית חלב מאישה מינקת שאינה האם הביולוגית של התינוק ותמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) הינו בעדיפות הרביעית בלבד.

יוסטוס פון לייביג היה כימאי אירופאי, שבניסיונותיו למצוא פתרון לתזונת תינוקות שאימותיהן לא יכלו להניק, המציא פורמולה לתינוקות המבוססת על חלב פרה. עד אז, לתינוקות רבים שלא ינקו מאימותיהם נמצאו מיניקות (כמו בימות התנ"ך) ובמידה ולא נמצאו, התינוקות הללו לא תמיד הצליחו לשרוד.

מה מקום הרפואה המשלימה בשיפור יכולת היניקה של התינוקות וההנקה של האם?

תינוקות*

ישנם תינוקות הנולדים עם מצב הקרוי טורטיקוליס – מצב הנוצר בשל מנח ברחם האם, מביא לקיצור שרירי הצוואר בצד אחד ולנטיית הראש באותו צד. טיפולי הרפואה המשלימה המתאימים למצב זה הם לדוגמא טיפולי אוסטיאופתיה, כירופרקטיקה דיקור סיני וטווינא לתינוקות, לצד טיפולי פיזיותרפיה.

תינוקות המתמודדים עם גזים – תינוקות רבים מתמודדים עם בעיות עיכול וגזים בגילאים המוקדמים לחייהם. טיפולי דיקור, אוסטיאופתיה, טווינא לתינוקות יכולים לסייע בהקלה על התסמינים.

*כל הטיפולים שהומלצו לתינוקות יונקים, מומלצים גם לתינוקות שאינם יונקים.

 אימהות

כדי להתמודד עם מיעוט חלב – מומלץ עוד בזמן ההיריון להתחיל כמניעה בטיפולי דיקור ונטורופתיה לשיפור איכות החלב. בטיפולים אלה מומלץ להמשיך גם לאחר הלידה.
הדיקור מסייע להתנעת זרימת החלב בצינוריות השד כך שתגיע תזונה מספקת לתינוק, ולא תגרום לו לאי נוחות וגזים מיותרים.

לאימהות לאחר ניתוחים קיסריים – מומלצים טיפולי דיקור ומגע להפחתת הכאב.
לאימהות הסובלות מכאבי גב תחתון וצוואר – ובעיות יציבה לאחר הלידה בשל תנוחת נשיאת התינוק, מומלצים שיטת אלכסנדר לשיפור היציבה, טיפולי כירופרקטיקה ואוסטאופתיה.

אנחנו כאן בשבילך

חשוב לציין, חלב אם הוא המזון הטוב ביותר שהתינוק יכול לקבל. מעבר לכך צריך קודם כל לדאוג לבריאות האם כדי שתרגיש טוב ותהיה זמינה להעניק לתינוקה את הטוב ביותר. לאימהות שמחליטות להניק ויש להן בעיה בייצור חלב או כאבים, הרפואה המשלימה יכולה לסייע בהקלה ובשיפור. לאימהות שמחליטות לא להניק או לא יכולות להניק, ישנם טיפולים משלימים שעוסקים בשיפור בעיות יציבה והקלה על כאבים לאחר הלידה.

לקביעת תורים באזור האישי לחצי כאן >>