תוכן ראשי

כיצד הרפואה המשלימה מסייעת לנשים אחרי לידה?

כיצד הרפואה המשלימה מסייעת לנשים אחרי לידה?

ד"ר עדי צוונג גונן


לרפואה המשלימה מגוון טיפולים שיכולים לסייע לאימהות אחרי לידה להניק ולתינוק לינוק בצורה מיטבית

אם היינו כותבים על תחליפי חלב-אם לפני המאה ה-19, זה היה נשמע כמו מדע בדיוני – מי חשב אז על תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל)?

ע"פ ארגון הבריאות העולמי ה-WHO, חלב אם בהנקה הינו בעדיפות הראשונה מבחינת מקורות התזונה לתינוק, כאשר בעדיפות השנייה עומד חלב אם בשאיבה, בשלישית חלב מאישה מינקת שאינה האם הביולוגית של התינוק ותמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) הינו בעדיפות הרביעית בלבד.

יוסטוס פון לייביג היה כימאי אירופאי, שבניסיונותיו למצוא פתרון לתזונת תינוקות שאימותיהן לא יכלו להניק, המציא פורמולה לתינוקות המבוססת על חלב פרה. עד אז, לתינוקות רבים שלא ינקו מאימותיהם נמצאו מיניקות (כמו בימות התנ"ך) ובמידה ולא נמצאו, התינוקות הללו לא תמיד הצליחו לשרוד.

מה מקום הרפואה המשלימה בשיפור יכולת היניקה של התינוקות וההנקה של האם?

הנקה בשגרת קורונה

התקופה הנוכחית מאופיינת בשגרות חדשות ובמתח מצטבר. יותר מתמיד, חשוב שנקדיש תשומת לב לקשר בין הגוף והנפש וכיצד המתח שאנו חווים משפיע על מצבים שונים. לאחר כמה חודשים בהם אנו מתנהלים ב"שגרת קורונה", מטופלים רבים מגיעים אלינו ומספרים כי מצבים מהם סבלו בעבר, הוחמרו בעקבות התקופה והשפעותיה. לרפואה המשלימה יכולת להקל על מצבים שונים, בין השאר על מתח וחרדה שעלולים להשפיע על האם ותינוקה ועל תהליך ההנקה.

שיפור היניקה של תינוקות

ישנם תינוקות הנולדים עם מצב הקרוי טורטיקוליס,  מצב הנוצר בשל מנח מסוים ברחם האם, המביא לקיצור שרירי הצוואר בצד אחד ולנטיית הראש באותו צד. טיפולי הרפואה המשלימה המתאימים להקל על מצב זה הם לדוגמא טיפולי אוסטיאופתיה, כירופרקטיקה, דיקור סיני וטווינא לתינוקות, לצד טיפולי הפיזיותרפיה המוצעים במכבי (רפואה קונבנציונלית).

תינוקות המתמודדים עם קוליק / גזים 

תינוקות רבים מתמודדים עם בעיות עיכול וגזים בחודשים הראשונים לחייהם. טיפולי דיקור סיני, אוסטיאופתיה וטווינא לתינוקות יכולים לסייע בהקלה על התסמינים. איכות חלב האם מושפעת, בין השאר, מתזונתה של האם ולכן ניתן לשפר את התזונה בעזרת ייעוץ בנטורופתיה.

תמיכה באימהות מניקות

מיעוט חלב–  יכול לנבוע מסיבות רבות כמו סטרס, עייפות של האם, חסימה בצינוריות החלב ועוד. מגוון הטיפולים היכולים לסייע בהגברת תפוקת החלב ושיפור איכותו הם לדוגמא דיקור סיני, טווינא, שיאצו, ביופידבק, הומיאופתיה ונטורופתיה.
הטיפולים יכולים לסייע גם להנעת זרימת החלב בצינוריות השד, ובכך להפחית אי נוחות וגזים מיותרים בתינוק ותסכול אצל האם.

לאימהות לאחר ניתוחים קיסריים  – מומלצים טיפולי דיקור סיני וטיפולי מגע להפחתת הכאב.
לאימהות הסובלות מכאבי גב תחתון וצוואר ובעיות יציבה לאחר הלידה בשל תנוחת נשיאת התינוק, מומלצים טיפולים כמו שיטת אלכסנדר לשיפור היציבה, או טיפולי כירופרקטיקה ואוסטאופתיה להפחתת הכאב.

אנחנו כאן בשבילך

חשוב לציין, חלב אם הוא המזון הטוב ביותר שהתינוק שלך יכול לקבל. הבסיס להנקה בריאה ומועילה לתינוקך ולך - הוא בריאותך. כדי שתרגישי טוב ותוכלי להעניק לתינוקך את הטוב ביותר, אנו מציעים מגוון רחב של טיפולים ברפואה משלימה שיכולים לסייע לשניכם ולשפר עבורכם את חוויית ההנקה. 

לקביעת תורים באזור האישי לחצי כאן >>