תוכן ראשי

ביופידבק לטיפול בלחץ ובחרדה בילדים

1280x460_kids-biofeedback.jpg

ביופידבק (משוב ביולוגי) - מסייע בהפחתת לחץ וחרדה בקרב ילדים

תומר אהרוני, מטפל בביופידבק, מכבי טבעי

כל אחד מאתנו, בוגרים וילדים כאחד, סובל מהשפעותיה המיידיות והמצטברות של תופעת הלחץ הגופני-נפשי. מצבי רוח ירודים, כאבי ראש וקושי להירדם בלילה הם רק קמצוץ מאין ספור תסמיני הלחץ. ביופידבק הוא שיטה יעילה להתמודדות עם תופעת הלחץ בקרב ילדים. בביופידבק אנו הופכים את הנסתר לגלוי ואת הגלוי לחוויה.

לכניסה לאזור האישי וזימון תור דרך האתר

לפרטים נוספים ולקביעת תור לפגישת ייעוץ >

 

ביופידבק לטיפול בהרטבת לילה - סיפור מקרה

יעל (שם בדוי) בת ה-8 נכנסה בפעם הראשונה למרפאת הביופידבק של מכבי טבעי בליווי אביה. לאחר תשאול קצר למדתי כי יעל מתפתחת יפה בכל תחומי החיים, אוהבת לשחק טניס ולקרוא, הסתגלה במהירות לקשיי סיום החופשה ולמעמסה הלימודית וגם בקרב בני המשפחה נראה כי יעל היא "ילדה טובה" שעוזרת לאמה במטלות משק הבית.

יעל סובלת מ"הרטבת לילה".

לעתים, אצל ילדים ובוגרים כאחד, תגובת הלחץ מתבטאת "מתחת לפני השטח". הדבר ניכר במיוחד אצל בעלי תכונות אישיות מסוימות כמו נחמדות ונטייה לבצע מטלות באופן "מושלם". אצל יעל הופיעה "הרטבת לילה" בלילה הראשון של תחילת שנת הלימודים. כ-4% מהילדים בגילאי בית הספר היסודי המתגוררים במדינות המערב סובלים מהתופעה.

מה למדה יעל במהלך פגישות הטיפול בביופידבק?

במהלך פגישות טיפול הביופידבק נפגשה יעל בפעם הראשונה עם החלקים ה"לחוצים" החבויים שבה - אותם "חלקים לחוצים" הם בעצם התגובות הגופניות שלנו לגורמי הלחץ שבחיינו. דרך התבוננות משותפת במדדים הגופניים הללו ניתן ללמוד אט אט לקבלם ולהבינם ואפילו לשלוט בהם. כך הילדים מצליחים בכוחות עצמם להביא לאיזון מצב רוחם בעיתות לחץ.

יעל למדה להבחין, בין היתר, בסגנון הנשימה שלה, בעיקר במצבים של דריכות ודאגה ואז לכוון את עצמה לשחרור המתח המצטבר על ידי יישום טכניקה של נשימה סרעפתית מיוחדת. בזמן תרגול הנשימה המיוחדת הזו במרפאה, צפתה יעל במסך המחשב וראתה את השפעתו הטובה של התרגול על קצב לבה. כך היא קיבלה עידוד להמשך התרגול עד אשר חשה בתוצאותיו. לאחר מספר פגישות ביצעה יעל את ה "נשימות" בכל פעם שחשה בדריכות וכעבור כשבוע ימים (בהם ביצעה גם תרגול נוסף שלמדה) רמת הדריכות הכללית ירדה ויעל נשארה "יבשה" שני לילות שלמים. כעבור 3 שבועות נעלמו הסימפטומים ברוב השבוע.

המחקר בתחום הביופידבק

בשנים האחרונות נעשו עבודות מחקר רבות בתחום של הרטבת לילה וביופידבק. העבודות הללו תומכות ביעילות הטיפול. כך למשל, באוקטובר 2014 התפרסמה עבודה רטרוספקטיבית בעיתון Neurourol Urodyn . העבודה הראתה את יעילותם של טיפולי הביופידבק בטיפול בהרטבת לילה (1).

האיגוד הפסיכולוגי האמריקאי מדווח לאחרונה על עליה ניכרת במספר הבוגרים שהצהירו על רמות בינוניות עד גבוהות של מתח ולחץ (Stress) בחייהם, 75% מהם סובלים מהשפעותיו. המכון האמריקאי לחקר הלחץ מפרסם כי 80% מהעובדים חווים לחץ וכמחצית מהם זקוקים לעזרה בניהול לחץ זה (2).

בגלל רגישותם הגבוהה של ילדים, השפעת הלחץ על בריאותם הנפשית והגופנית היא משמעותית ביותר. ארגונים בין לאומיים כגון Global Organization for Stress מגלים כי נושא זה מעורר דאגה רבה בקרב ארגוני בריאות וגופים ממשלתיים בעולם (3).

נראה כי הקשיים והאתגרים, גורמי הלחץ, הניצבים כיום בפני הילדים אינם שונים במהותם מלחצי הבוגרים. מקום העבודה דומה לסביבת בית הספר שכן בשניהם מתמודדים עם ריבוי משימות ולחצי הזמן והם כר פורה למתחים וקונפליקטים חברתיים.

כיצד פועל הביופידבק?

הביופידבק (משוב ביולוגי) הוא שיטה יעילה ומוכחת לטיפול בהשפעות גורמי הלחץ והמתחים שהם חלק בלתי נפרד מחיי הילדים בסביבת המשפחה, הגן או בית הספר (4).

בשיטה זו נעשה שימוש במחשב המשקף את המצב הגופני הפנימי בזמן מתח ובזמן הרפיה. על ידי חיבור פשוט, באמצעות חיישנים, מופיע המשוב על גבי המסך. התהליך נעשה בצורת משחק כיפי ומעניין. משוב זה מסייע לכוון את הילד המתרגל לרגיעה, ריכוז ושיפור מצב הרוח. הביופידבק משמש לטיפול במגוון רחב של בעיות המאפיינות את הילדות ואת גיל ההתבגרות, כולל הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD), פחדים וחרדות (חרדת בחינות לדוגמה), הפרעות שינה והרדמות, "הרטבת לילה", התנהגות אימפולסיבית ומתגרה בסמכות, כאבים, בעיות עיכול, עור ונשימה, חיזוק המערכת החיסונית וכן תסמונת המעי הרגיש (IBS) (5).

התמודדות עם לחץ היא מיומנות נרכשת. בביופידבק מקפידים לשוות לתהליך הלימוד אווירה משחקית נעימה ולהתקדם בהדרגה מהקל לכבד.

כיצד מתנהלת פגישת ביופידבק?

בפגישה הראשונה אנחנו מתמקדים בהיכרות עם הילד וההורים. הדבר נעשה באמצעות תשאול מפורט ובדיקה מעמיקה של תגובות הילד לגירויים שונים על ידי חיבור למכשור הביופידבק. הילד יתנסה לראשונה בחוויות השליטה על דופק הלב, הנשימה, חום הגוף ועל פעילות מערכת העצבים שלו. שליטה מופלאה בתהליכים גופניים פנימיים אלו, דרך משחקי מחשב והוראות פשוטות של המטפל, מקנים לכל ילד שיפור במצב הרוח, רגיעה וריכוז ואף תחושה של שליטה עצמית וביטחון עצמי. כל אלה מובילים לשיפור ניכר בדימוי העצמי, הן של הילד והן של ההורה.

שיתוף פעולה של המשפחה

מטפל הביופידבק עוזר למשפחה כולה להתמודד עם הבעיה שממנה סובל הילד. ברוב המקרים המטפל משתף את ההורה בתפיסה המערכתית של הבעיה ומחזק אותו בהכרה שהבעיה והסבל משליכים על המשפחה הגרעינית כולה (הורים ואחים).

לרוב הפתרון הטוב ביותר לטווח הארוך הוא שילוב של מספר דרכי התמודדות הכוללות: שינוי בגישת ההורים לבעיה, שימוש בכלי ההתמודדות היומיומיים שהשיטה מלמדת (תרגולי נשימה נכונה, הרפיה, ריכוז, שינוי תבניות חשיבה וכדומה) ומודעות עצמית למצבי מתח וקבלת האחר.

איך תרם טיפול ביופידבק להפחתה בהופעת טיקים מוטוריים

ליאור (שם בדוי) בן ה-14, סובל כבר זמן רב מ"טיקים" מוטוריים (Motor tics), כלומר תנועות שרירים לא רצוניות שמופיעות בתדירות גבוהה. כל מספר דקות חש ליאור כי הוא "חייב" להטות במהירות את ראשו מצד לצד. טיקים נפוצים מאוד בקרב בנים, עד כ-10% סובלים מהם. לעתים מופיעים הטיקים בשילוב עם ADHD או הפרעה טורדנית כפייתית OCD (6).

משנכנס לראשונה למרפאה הבחנתי מיד בכתפיו הנוקשות ובפניו הרציניות, נראה היה כילד מסוגר שענה במילה אחת לשאלותיי. בהמשך סיפר כי עבר לאחרונה, בעידוד הוריו, לבית ספר חדש שרמת המשמעת הנדרשת בו גבוהה במיוחד.

כל שינוי בסביבת החיים מוביל למתח, על אחת כמה וכמה שינוי של מעבר דירה ובית ספר. בדרך כלל במידה ויכולת ההסתגלות לשינוי בסביבה טובה ויעילה, אנו מגיבים במתח הולך ופוחת ובסופו של דבר לא חשים בו עוד ומתפקדים בצורה טובה.

ליאור הגיב אחרת. ברמה הגופנית השתקף המתח בדריכות שרירים באזורים שונים בגוף כמו בבטן, בידיים, בלסת ובעיקר בצוואר ובעורף. הצטברות מתחים אלה ללא פריקה ושחרור יכול לימים להוביל בין היתר להופעת "טיקים".

לאחר שחיברתי את ליאור למערכת הביופידבק באמצעות החיישנים, הפניתי את תשומת לבו אל אותה דריכות שרירים, באזורים השונים של הגוף. ליאור למד להרפות אותם במהירות וביעילות.

לאחר מספר פגישות למדתי להכיר נער נבון ורגיש בעל תחומי עניין מגוונים וחלומות לעתיד (מתכנן להיות רופא שיניים לילדים עם צרכים מיוחדים !!!). לאחר מספר שבועות הצליח ליאור להביא להפחתה משמעותית בהופעת הטיקים ולתחושת ביטחון ביכולת השליטה בהם.

ביופידבק לטיפול בהפרעות קשה וריכוז (ADHD)

נטלי (שם בדוי), בת 10, מאובחנת כסובלת מהפרעת קשב וריכוז ADHD. נטלי שעטה פנימה לחדר הביופידבק ברגע שפתחתי את הדלת. היא קיפצה לעבר כורסת הטיפולים, השתרעה עליה פרקדן ושאלה מיד "באמת משחקים פה במשחקי מחשב כמו שסיפרה לי חברה!?" עניתי לה בשמחה "כן נטלי, משחקים פה במשחקי מחשב, ולא סתם משחקים אלא משחקים מיוחדים במינם...".

דווקא מול המחשב ילדים רבים עם "קוצים בישבן" מוצאים עניין רב, הם ממש מרותקים למשחק זה או אחר והבעיה לפעמים הפוכה: איך מצליחים לנתק אותם מהמחשב לביצוע מטלות היום יום. שיטת הביופידבק "מנצלת" משיכה זו של ילדים למחשב ומביאה באמצעות משחקי המחשב המיוחדים שלה לרגיעה וריכוז. אפשר להציג לילד את הטיפול כ"חוג מחשב כיפי" וכך לעורר את שיתוף הפעולה שלו, מבעוד מועד.

נטלי למדה כבר בפגישה הראשונה (בעודה מחוברת לחיישני "התרגשות" galvanic skin- response) לזהות את אותה התרגשות בגופה כמשהו שמעכב את יכולתה להתקדם במשחק המחשב וכיצד באמצעות גיוס קשב – תוכל לאפשר למשחק להתקדם בכיוון הרצוי. יכולת מופלאה זו של הפיכת הלא רצוני (התרגשות) לרצוני (על ידי ריכוז, שליטה עצמית ורגיעה) היוותה את הצעד הראשון בתהליך רכישת מיומנויות הקשב של נטלי אשר לימים הצליחה להביא את עצמה לישיבה נינוחה יותר על ספסל הלימודים ולשחרור מתחים שהסיחו בעבר את דעתה והפריעו ללימודיה.

לסיכום, בביופידבק אנו הופכים את הנסתר לגלוי ואת הגלוי לחוויה. הנסתר הינו תגובת הלחץ הגופנית-נפשית, הגלוי הוא מדדי הביופידבק והחוויה היא חווית לימוד ותרגול שליטה בלחץ ובתסמיניו.

 


(1) Neurourol Urodyn. 2014 Oct 30. doi: 10.1002/nau.22678. [Epub ahead of print] The biofeedback treatment for non-monosymptomatic enuresis nocturna. Ebiloglu T1, Ergin G, Irkilata HC, Kibar Y.

(2) אוחזר מתוך: עמוד הבית. http://www.gostress.com/stress-facts.

(3) אוחזר מתוך: עמוד הבית. http://www.apa.org.

(4) דר' גליקסמן, י' (2000). ביופידבק, הכוח בידך, פרק ג' – ילדים-עולם ומלואו. הוצ'    אור-עם.

(5) דר'. רולניק, א'(1999). ביופידבק, היזון חוזר וחזרה לאיזון, פרק 4. טיפול בביות

    רפואיות. פרולוג הוצ' לאור.

(6) אוחזר מתוך: דר' מ. רוטשטיין, עמוד הבית/ http://www. rotstein.infomed.co.il