תוכן ראשי

הפרעת קשב וריכוז ברפואה המשלימה

1280x460_article-ADHD.JPG

תסמונת ADHD - רגע לפני הריטלין

ד"ר עדי צוונג-גונן, מנהלת אגף הרפואה, מכבי טבעי

כאשר ילדכם מאובחן כבעל הפרעת קשב וריכוז המכונה ADHD , כדאי להיות ערים לקשת הטיפולים האפשרית, בנוסף לטיפול התרופתי והפסיכולוגי/רגשי/התנהגותי המקובל. ניתן לטפל בילד הלוקה בהפרעת קשב וריכוז ובמשפחתו בשלל דרכים הכוללות שיפור התזונה, תוספי תזונה, הומיאופתיה, ביופידבק, דיקור סיני, שיאצו וטיפול קוגניטיבי התנהגותי. כל זאת כמובן בשיתוף עם הגורם המטפל העיקרי- המקובל.

 לכניסה לאזור האישי וזימון תור דרך האתר

לפרטים נוספים ולקביעת תור לפגישת ייעוץ >

 

התסמונת המכונה ADHD מתאפיינת במקרים רבים על ידי התנהגות אימפולסיבית (חסרת עכבות), חוסר ריכוז ופעלתנות יתר. קשיי למידה, חרדה והפרעות במצב הרוח אינם נדירים בקרב הלוקים בתסמונת. כלומר, עיקר השפעתה הוא על מדדי התנהגות, חשיבה, רגש וכישורים חברתיים. שיעורה גבוה יותר באופן ניכר אצל בנים, והיא יכולה להימשך מהילדות אל תוך החיים הבוגרים.

בשנים האחרונות התפרסמו מחקרים רבים שהצביעו על בעייתיות המתלווה לטיפול התרופתי השמרני. התרופות כוללות שלוש משפחות, כאלו המעוררות את מערכת העצבים המרכזית, כאלו שאינן מעוררות ונוגדי דיכאון.

ריטלין למשל היא תרופה 'מעוררת' שתורמת להטבת סימפטומים אצל חלק ניכר מהנוטלים אותה, אולם 20-30% מהם אינם מגיבים כלל לתרופה, או רגישים לה. תופעות הלוואי שלה בטווח הקצר כוללות אבדן תיאבון, נדודי שינה, חרדה, תנודות במצב הרוח ועליה בלחץ הדם. מינונים גבוהים עלולים להוביל להתקף פסיכוטי. ההשפעות בטווח הארוך עלולות להתבטא בדיכוי הגדילה, בעיות לב וכלי דם ופיתוח תלות.

אף תרופות שאינן מעוררות, דוגמת סטרטרה, הראו הטבה בסימפטומים, אולם גם לאלו תופעות לוואי שעלולות לכלול מחלות לב וכלי דם, סימפטומים פסיכוטיים ועלייה בשיעור הנטיות האובדניות. לנוגדי הדיכאון שנרשמים בחלק מהמקרים יש תופעות לוואי דוגמת יובש בפה, חולשה, נדודי שינה, הפחתת תיאבון וכאבי ראש.

תרומתם של הטיפולים המשלימים להפרעת קשב וריכוז

התובנות שראוי לשקול בכובד ראש טיפול שונה 'מתבשלות' בקהילה המדעית מזה זמן רב. מחקר שהתפרסם בכנס השנתי של האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריה של ההתמכרות (דצמבר 2009 ), הראה שהטיפול בבני נוער עם הפרעות קשב וריכוז ובעיות התמכרות לסמים ואלכוהול, בעזרת מתילפנידאט בשחרור מושהה (קונסרטה, אותו החומר הפעיל שנמצא בריטלין), אינו יעיל יותר מטיפול בתרופת דמה, כאשר בשני המקרים ניתן גם טיפול קוגניטיבי התנהגותי (cognitive behavioral therapy CBT).

די ברור שאם משווים רק טיפול תרופתי להיעדר טיפול, אזי הטיפול התרופתי תורם יותר להטבת המצב, אולם מרגע שמכניסים למשוואה טפולים אחרים, כול התמונה משתנה והערך המוסף של התרופות כלל אינו מובהק.

מחקרים מהשנים האחרונות הצביעו על יעילותן של חלופות מתחום הרפואה המשלימה, דוגמת שינויי תזונה, תוספי תזונה, תרופות צמחיות, תרופות הומיאופתיות וביופידבק, בפרט כאשר משלבים ביניהן ומתאימים את הטיפול למאפייניו של המטופל. לכול אלה נוסף היתרון של היעדר תופעות לוואי לא רצויות והעובדה שהטיפולים המשלימים מתייחסים לא רק לסימפטומים אלא גם לגורמים המחמירים או המעוררים אותם.

מחקרים המצביעים על הקשר בין ADHD ורפואה משלימה

סקירה מדעית שפורסמה בדצמבר 2011 במגזין Altern Med Rev. סיכמה את הידע הנצבר שבא לידי ביטוי ב- 134 מחקרים שמרביתם בוצעו בעשור האחרון.

תזונה מאוזנת – כאשר בילדות המוקדמת התזונה נשענת על ג'נק פוד, לרבות צריכת מזון מעובד (נקניקים, נקניקיות), עולה הסיכון להתפתחות היפראקטיביות (פעלתנות יתר) עד גיל 7. לעומת זאת ארוחות תקינות, הכוללות חלבונים, חומצות שומן, ופחמימות מורכבות בעלות מדד גליקמי נמוך, תתרומנה להפחתת הסיכון ולהטבה מהותית בסימפטומים של ADHD כאשר אלו כבר הופיעו.  

62% מהילדים שאובחנו כבעלי ADHD ואשר הקפידו על תזונה מאוזנת, הפגינו הטבה משמעותית במצבם, במיוחד כאשר לוותה התזונה המוקפדת בפעילות גופנית מודרכת. תזונה מוקפדת תכלול בין היתר פירות וירקות טריים, דגי מים קרים דוגמת סלמון וסרדינים וכן קטניות ואגוזים.

בעניין זה נעיר שהתאמת התפריט לילד צריכה להתחשב בהעדפותיו וליצור גיוון מספק. כמו בתחומים אחרים, דוגמה אישית של ההורים ושל בני הבית האחרים תתרום רבות לאימוץ הרגלי תזונה טובים של הילד.

תוספי תזונה  - מספר תוספי תזונה עשויים לתרום להטבת סימפטומים של ADHD. התאמת תוספי התזונה צריכה להתבצע בהתאם למאפיינים של המקרה.

כמוסות שמן דגים (מכילות חומצות שומן רב בלתי רוויות מסוג אומגה 3 מהחי) עשויות לתרום לשיפור הריכוז, ההתנהגות והפחתת פעלתנות יתר. ויטמין 6B , מגנזיום, אבץ, ברזל וסידן פועלים יחד להרגעת מערכת העצבים.

תוספת של חומצות אמינו (אבני הבניין של חלבונים) דוגמת גליצין, טירוזין, הידרוכסי-טריפטופאן (משמש כנוגד דיכאון, מופק מזרעי צמחים) ואחרות, מסוגלת להשפיע לטובה על התסמונת. חלק מחומצות האמינו הנדרשות מצויות בתה ירוק, לרבות L – תיאנין שיש לו השפעה הן על הגברת הריכוז והן על השריית שינה איכותית. 

נטילת תוספי מלטונין עשויה לעזור לסובלים באופן מתמשך משינה לא סדירה, ובפרט במקרים של ילדים הנוטלים תרופות מעוררות דוגמת ריטלין.

 

ריטלין

 

צמחי מרפא –צמחי מרפא עשויים לתרום במצבים רבים הכלולים בתסמונת ADHD. בין אלו נזכיר תמציות של רודיאולה (נוגד דיכאון, מגדיל רמות סרוטונין), קמומיל (מרגיע), ולריאן (מפחית חרדות) ופשטה שרועה (משפר זיכרון ותפקוד קוגניטיבי), גינקו בילובה (משפר זיכרון ותפקוד קוגניטיבי).

טיפול הומיאופתי – הטיפול ההומיאופתי מותאם לכול פרט ופרט בהתאם לסימפטומים. מחקרים רבים מצביעים על הצלחות של טיפולים הומיאופתיים בקרב הלוקים ב- ADHD. למשל מחקרו של שטראוס (1998, אוניברסיטת יוהנסבורג) הצביע על היעילות של התרופה סלניום הומאקורד ( Selenium Homaccord ) ומחקרם של סמיט ועמיתיו (2001 , אוניברסיטת יוהנסבורג) עסק ביעילות של התרופה  סרברו ( Cerebro ) ונרווה-2 ( Nerva 2.) - תרופות המורכבות ממספר מרכיבים.  

במאי 2016 פורסמו במגזין המדעי Homeopathy תוצאות מחקר של מדענים בריטים אשר בחנו את יעילותו של הטיפול ההומיאופתי. החוקרים עקבו אחר ילדים בני 5-16 שאובחנו כבעלי ADHD וקבלו תרופות הומיאופתיות במשך כשנה, ובמשך תקופות קצרות יותר. הם השוו את מצבם של אלו לילדים שקבלו טיפול שמרני. אצל הילדים שטופלו במשך שנה בעזרת תרופות הומיאופתיות נצפה שיפור משמעותי בכול המדדים שנבחנו, לרבות התקפי זעם.

 ביופידבק – הטיפול בעזרת ביופידבק נחשב לאחד הכלים היותר יעילים להתמודדות עם תסמונת ADHD. מטרתו של הטיפול אשר פותח בארה"ב במחצית השנייה של המאה שחלפה, לשפר את יכולת ההתמודדות של המטופל עם מצבי לחץ, ועם מצבי חיים המפריעים לתפקודו התקין.

במסגרת הטיפול המטופל מקבל משוב ממוחשב אודות שינויים המתחוללים בגופו במצב מסוים (קצב הלב, קצב הנשימה ועוד). הוא לומד בעזרת המשוב הזה כיצד להשיג שליטה במצבי חיים המפריעים לתפקודו, וכן שיטות לוויסות עוצמת רגשותיו.  

ההורים והסביבה התומכת

ההתמודדות עם הצרכים של ילד הלוקה ב- ADHD דורשת משאבים נפשיים. הורה עצבני או נטול אנרגיות לא מסוגל לטפל כהלכה בצרכים של ילד הלוקה ב- ADHD . מומלץ מאד למצוא שיטה וזמן לטעינת מצברי האנרגיה של ההורים. דיקור סיני, שיאצו, יוגה ואף הסתייעות במטפל אישי עשויים להוות פתרון מצוין לטעינת מצברים.

מה מציעים במכבי טבעי לטיפול משלים בהפרעת קשב וריכוז?

המסגרות הטיפוליות של מכבי טבעי כוללות את מרבית כלי הרפואה המשלימה והאינטגרטיבית שנועדו לטיפול הן בלוקים ב- ADHD והן בבני המשפחה. במרפאות מכבי טבעי ניתן לקבל ייעוץ רפואי מקדים וכן טיפולי ביופידבק, ייעוץ תזונתי הכולל שימוש בצמחי מרפא ותוספי תזונה, ייעוץ הומיאופתי, טיפולי דיקור, שיאצו ועוד. מבוטחי "מכבי שלי" נהנים מהטבות ומתעריפים זולים במיוחד. 

.