תוכן ראשי

טבעי לילדים

1280x460_180813_ADHD (1) (1).jpg

חבילת טיפולים
לבעיות קשב
וריכוז אצל
ילדים

מכבי טבעי מציעה חבילת טיפולים משלימים לילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז הכוללת הומאופתיה וטיפולי ביופידבק 


בשנים האחרונות אנו עדים לגידול במספר הסובלים מבעיות קשב וריכוז וחלק מעליה זו ניתן ליחס לעליה במודעות ולאורח החיים המודרני. הציפייה והרצון להצליח, הדרישות ההולכות וגוברות, שעות הלימוד המרובות, כמות הידע שכל אחד נדרש לשלוט בו, המסכים, המידע הזורם מכל עבר; כל אלו מקשים מאד על חייהם של הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ומחריפים את התסמינים. בשני העשורים האחרונים נערכו מחקרים רפואיים מעמיקים המאפשרים הבנה טובה יותר של ההפרעות, שתרמו לדרכי טיפול מתקדמות יותר.

כתבה זו תעסוק בשני טיפולים מיני רבים של הרפואה המשלימה המסייעים בטיפול בבעיות קשב וריכוז – הומאופתיה וביו-פידבק.

מכבי טבעי מעודדת את המטופל להמשיך את הטיפול הקונבנציונלי ומציעה שילוב של טיפולי רפואה משלימה לצד הטיפול הרפואי הקונבנציונלי. כדי להבין טוב יותר כיצד הומאופתיה וביו-פידבק יכולים לסייע בטיפול בהפרעות קשב וריכוז, גייסנו את אליעז רז BcPharm, RCHom – רוקח והומאופת ואת תומר אהרוני MSc – מטפל בביו-פידבק, שניהם מטפלים ותיקים במכבי טבעי שסיפרו לנו כיצד מסייעות שיטות הטיפול שלהם להתמודד עם בעיית קשב וריכוז. 

לפרטים נוספים ולקביעת תור לפגישת ייעוץ >

הומאופתיה

"הומאופתיה" מסביר לנו אליעז רז, "מתבססת על תשאול מדויק לפיו נרקחים למטופל בהתאמה אישית התכשירים ההומאופתיים". 

מהו תהליך התשאול?

התשאול הוא שלב קריטי בתהליך, המאפשר לנו להתחקות אחר מקור הבעיה ויותר מכך – האופנים בהם אותן הפרעות באות לידי ביטוי אצל המטופל. אנו שואלים את המטופל שאלות באמצעותן ניתן ללמוד על עוצמת ההפרעות, תדירותן, השעות בהן הן מתרחשות, גורמים סביבתיים שמהווים זרז להתפרצותן ועוד. כל בעיה רפואית שיש לאדם, על פי התפיסה ההומאופתית, נובעת מ"קלקול" המתבטא אצל כל אחד בצורה שונה. אצל אחד יופיעו מגרנות, לשני יהיו בעיות עיכול ואצל אחרים ייתכנו הפרעות קשב וריכוז. המידע שאנו אוספים במהלך האבחון מאפשר לנו לבנות פרופיל מפורט של המטופל, להבין מהו ה"קלקול" ואז לרשום מרשם לתכשיר ממוקד לטיפול.

מה הם בעצם התכשירים ההומאופתיים?

תכשירים הומאופתיים הם חומרים שהופקו מתמציות של חומרים טבעיים: צמחים, מינרלים, תוצרי בעלי חיים וחומרים אחרים הקיימים בטבע. ד"ר סמואל הנמן, רופא גרמני, "אבי ההומאופתיה", החל לפתח את השיטה לפני כ-250 שנה. הרעיון העומד בבסיס ההומיאופתיה הוא כי חומר טבעי הגורם לתופעה גופנית מסוימת אצל אדם בריא, בצורתו המהולה יכול לרפא אותה תופעה ממנה סובל אדם חולה. לדוגמא קפה הגורם לערנות ואף לנדודי שינה, בצורתו ההומיאופתית המהולה יטפל בין השאר בנדודי שינה. לעיקרון קוראים "דומה בדומה – מרפא". תפקידם של התכשירים ההומאופתיים הוא לגרות את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף ולעורר אותם לפעולה באותם מקומות מדויקים שאנו רוצים.
תכשירים ההומאופתיים והתאמתם למצבים רפואיים מבוססים על מחקר הקרוי "פרובינג" – זהו תהליך קפדני שהוכתב ע"י ד"ר הנמן טרם התבססות המחקר הרפואי המודרני והוא מתבצע עד ימנו, בהיקפים גדולים יותר. התכשירים ההומאופתיים מתבססים על דילול גבוה במים עד למצב בו לא קיים חומר פעיל ולכן אין חשש מסתירה או יצירת תגובה בין התכשיר ההומאופטי ובין תרופות. התכשירים מיוצרים בבתי מרקחת מורשים תחת פיקוח משרד הבריאות ועל פי סטנדרטים בינלאומיים קפדניים.

טיפול הומאופתי הוא תהליך ארוך טווח. שלא כמו הריטלין, שהשפעתו מהירה, טיפול הומאופתי מצריך סבלנות. בנוסף, הטיפול ההומאופתי דורש דייקנות - יש למלא אחר הוראותיו של המטפל בדיוק רב בכל הקשור לאופן נטילת התכשירים, התדירות וההנחיות האחרות. חשוב לעדכן את המטפל בכל שינוי הקורה במהלך הטיפול ההומיאופתי כולל שימוש בתרופות קונבנציונליות כמו ריטלין, אירועים המתרחשים בחיי המטופל ועוד. לדוגמה ילד הסובל מהפרעת קשב וריכוז שהחל להיות רגוע יותר בשיעורים במהלך הטיפול. לכאורה מדובר בהצלחה, אך אם הילד ממשיך לסבול מנדודי שינה, הרי שבראיה הומאופתית, הטיפול עדיין לא הושלם וצריך להבין מדוע זה קורה ולמצוא את הדרך לטפל גם בכך. 

ביו-פידבק

"ביו-פידבק" מסביר לנו תומר אהרוני, מטפל בכיר בביו-פידבק במכבי טבעי "היא שיטה טיפולית שנולדה מתוך מחקרים בתחום הפסיכופיזיולוגיה, תחום טיפול העושה שימוש בקשר בין הגוף לנפש וההשפעות ההדדיות של שתי מערכות אלו. ידוע שמתח נפשי כתוצאה מלחצים בעבודה, בלימודים, בתא המשפחתי או טראומות כמו אירועים היוצרים תסמונת פוסט-טראומטית, משפיעים לא רק על הנפש, כי אם על הגוף עצמו ועלולים לגרום לבעיות בריאותיות כמו התפתחות מחלות כרוניות והופעתם של תסמינים גופניים מובהקים. כמו כן, ידוע כי תרגול דפוסי חשיבה אופטימיים ויצירה של סביבה חיובית ותומכת סביב מטופל, יכולים לשפר תהליכים פיזיולוגיים והחלמה. מחקרים שנעשו במזרח בקרב נזירים בודהיסטים שתרגלו שיטות מדיטציה כמו יוגה, המאפשרת להם להגיע לרמת שליטה גבוהה בתהליכים גופניים (הורדת דופק, לחץ דם וכיו"ב), הצביעו על קשר מובהק בין המצב הבריאותי המצוין שלהם, לטכניקות שליטה עצמית המאפיינות את התורות המזרחיות הקדומות הללו.
הביו-פידבק למעשה הוא תהליך קוגניטיבי, המגובה במשוב ויזואלי (מסך מחשב) ומאפשר למטופל ללמוד ולסגל לעצמו טכניקות שליטה עצמית ובכך לשלוט למעשה בצורה ישירה או עקיפה, על תהליכים גופניים".

מה קורה בזמן הטיפול?

המטופל יושב מול מסך מחשב והמטפל מחבר אותו למערכת חיישנים- סוג של אלקטרודות המונחות על מקומות שונים בגוף בתהליך שאינו כואב ואינו כרוך בשום פעולה פולשנית. החיישנים מנטרים פעולות גופניות כמו: קצב ועומק הנשימה, דופק, מוליכות העור (פולאריות), הזעה וכיו"ב. כאשר אנו נכנסים למצב של לחץ (stress response), יופיעו תסמינים גופניים מובהקים שאותם יזהו החיישנים ויציגו אותם על גבי מסך המחשב, בדומה לבדיקת פוליגרף. מרגע זה והלאה, לומד המטופל, בעזרתו של המטפל, לזהות את הסימנים המקדימים לתגובת הלחץ ומה מעורר אותה. הבנת המנגנונים שמעוררים את התסמינים האופייניים להפרעות קשב וריכוז, מאפשרת למטופל להבין את המתרחש מבחינה נפשית וגופנית. לימוד זה מאפשר לו להימנע ממצבים המעוררים אצלו את תגובת הלחץ. השלב הבא יהיה ללמוד כיצד לווסת ולשלוט באותן תגובות גופניות, כך שכשיופיעו התסמינים, יוכל המטופל, בעזרת טכניקות שליטה עצמית, להרגיע את התגובה הלא רצויה של הגוף. 

מה ההבדל בין מדיטציה לביו-פידבק?

ביו פידבק הוא סוג של מדיטציה ובניגוד לשיעור יוגה, בביו-פידבק רואה המטופל במו בעיניו, את השינויים המתחוללים בגוף. המשוב המיידי שמקבל המטופל מחזק אצלו את הההבנה והאמונה שהוא יכול לקחת לידיו את השליטה על מה שקורה לו. המשוב בביו-פידבק, הוא הממקד את הטיפול והופך אותו למהיר ויעיל. חשוב לזכור
הטיפול חווייתי וילדים ומבוגרים כאחד, נהנים ממנו כך שגם בהיבט הזה מדובר על תהליך מעצים המעניק תחושה טובה.


המטפל בודק מול המטופל באילו מצבים הוא סובל יותר - בבוקר? בלילה? מה מעורר אצלו את התחושות המלחיצות, האם רעש? אולי הידיעה שמישהו מצפה ממנו למשהו? מגוון ההשפעות הסביבתיות עצום ואצל כל מטופל מתקבלת תמונה שונה. מרגע שהמטופל מבין מה גורם לו להיכנס למצב של חוסר ריכוז, הוא מפתח מודעות והבנה של התהליך ומכאן הדרך ללימוד טכניקות שליטה שיקלו עליו – קצרה".

מה הם הטיפים לטיפול מוצלח?

בראש ובראשונה - מחויבות ומוכנות לתרגל. זה הטיפ הכי חשוב בעיני.
טיפול ביו-פידבק הוא תהליך בו לומד המטופל טכניקות חדשות ומקנה לעצמו הרגלים חדשים, וכמו כל תהליך לימוד, לתרגול ולמחויבות יש תפקיד קריטי כי אנחנו בעצם מלמדים את עצמנו משהו חדש. בדיוק כפי שאימון הרמת משקולות פעם בחודש יביא לתוצאות דלות, או לא יניב תוצאות כלל, כך גם לביו-פידבק לא תהיה משמעות אם המטופל לא ימשיך את התרגול והאימון גם מעבר לאותו פרק זמן שהוא יושב עם המטפל בחדר.
להורים יש תפקיד משמעותי בטיפול בילדים. באמצעות יצירת סביבה תומכת ומעודדת, הם יכולים לסייע לילד לתרגל ולהפוך את הטכניקות ל"טבע שני". כך מובטח שהמטופל יוכל להפיק את המרב מהטיפול.

בכדי לדייק את הטיפול, המטפל מתשאל את המטופל והוריו (במקרה והמטופל הוא ילד) באילו מצבים הוא סובל יותר - בבוקר? בלילה? מה מעורר אצלו את התחושות המלחיצות, האם רעש? אולי הידיעה שמישהו מצפה ממנו למשהו? מגוון ההשפעות הסביבתיות עצום ואצל כל מטופל מתקבלת תמונה שונה. מרגע שהמטופל מבין מה גורם לו להיכנס למצב של חוסר ריכוז, הוא מפתח מודעות והבנה של התהליך ומכאן הדרך ללימוד טכניקות שליטה שיקלו עליו – קצרה.

שני הטיפולים יחדיו – ביופידבק והומיאופתיה, משתלבים היטב בטיפול בבעיות קשב וריכוז.

לפרטים נוספים ולקביעת תור לפגישת ייעוץ >