תוכן ראשי

חיזוק לבריאות - הכנה נכונה לקראת הצום

איך דיקור סיני לפני הצום יכול לסייע לעבור את הצום ולהתאושש ממנו בקלות?

תומר קרמן, מכבי טבעי

הכנה נכונה לקראת הצום

צום בן יממה לרוב אינו נחשב למצב קיצוני במיוחד עבור גוף האדם ואינו מסוכן למרבית האנשים. ובכל זאת, עבור חלקנו הוא עשוי להיות מאתגר, במיוחד מפני שהצום מתקיים במעבר שבין עונת הקיץ לעונת הסתיו, כשהטמפרטורות גבוהות והסיכוי לחוות קשיים גדול יותר.

בכל מקרה, הכנה נכונה לקראת הצום יכולה לעזור לכל אחד: הצום עלול להחליש את הגוף והדיקור הסיני יכול לחזק ולתמוך באנרגיה.  טיפולי דיקור סיני במכבי טבעי מספר ימים לפני הצום יכולים לסייע לכם לעבור את הצום בקלות ולהתאושש ממנו מהר יותר.

לכניסה לאזור האישי וזימון תור דרך האתר

לפרטים נוספים ולקביעת תור לפגישת ייעוץ >

השפעת הצום על הבריאות: יתרונות וחסרונות

צום משמש לעיתים כדרך לטיפול במחלות ולניקוי הגוף. יש אנשים הצמים באופן קבוע יום בשבוע, או במשך שבוע כל מספר חודשים, ויש שצמים מדי פעם. על פי המצדדים בכלי הזה, הפסקת האכילה מפנה את מערכת העיכול למנוחה ומאפשרת לגוף להשתמש בכוחות הריפוי שלו בצורה יעילה יותר. לעומתם יש המתנגדים לצום, בעיקר אם הוא ממושך, בטענה שהוא עלול לפגוע בתפקוד הגוף.

צום בתרבות היהודית ובתרבויות אחרות

ביום כיפור אנחנו לא צמים למטרות בריאותיות, אלא משום שזהו יום של חשבון נפש:

וְהָיְתָה לָכֶם, לְחֻקַּת עוֹלָם: בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בֶּעָשׂוֹר לַחֹדֶשׁ תְּעַנּוּ אֶת-נַפְשֹׁתֵיכֶם, וְכָל-מְלָאכָה לֹא תַעֲשׂוּ--הָאֶזְרָח, וְהַגֵּר הַגָּר בְּתוֹכְכֶם. כִּי-בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם, לְטַהֵר אֶתְכֶם: מִכֹּל, חַטֹּאתֵיכֶם, לִפְנֵי ה', תִּטְהָרוּ" (ויקרא ט"ז, כט)

מנהג הצום מאפיין מאוד את התרבות היהודית גם בימים נוספים בשנה. צום יום הכיפורים הוא אחד מתוך כמה תעניות המתקיימות במסורת היהודית. זהו צום הנהוג אצל רבים -  דתיים, מסורתיים וחילונים, כך שההכנה לצום והשפעותיו מעסיקות חלק לא מבוטל באוכלוסייה.

מנהגים דומים אפשר למצוא גם בתרבויות אחרות, כמו למשל בקרב ההודים ובקרב ילידי אמריקה. דווקא במסורת הסינית, הימנעות מוחלטת מאוכל אינה קיימת או לפחות אינה אופיינית. ישנה אמנם שאיפה לניקוי וטיהור של הגוף, אך היא מתבטאת בעיקר באיזון תזונתי ולעתים בהפחתה באכילה, אבל לא בצום מוחלט. עם זאת ישנה הקבלה מעניינת בין התרבות הסינית לזו היהודית בנוגע לרעיון שמאחורי הצום ולתקופה זו של השנה באופן כללי.

תקופת הסתיו היא תקופת מעבר שבה, בדומה לשלכת, אנחנו משילים מעצמנו את מה שאיננו זקוקים לו, ומתכוננים לתקופת ההתכנסות של החורף. הצום ביהדות נעשה מתוך רצון לבודד את המרכיב הגשמי (הגופני) כדי להתמקד בתהליך רוחני וכדי לענות את הגוף על מנת לכפר על חטאים. אפשר לראות את הצום ביהדות גם כוויתור או התרוקנות לשם התכוונות לשנה החדשה, להתחלה חדשה, נקייה יותר. לכך מתקשר גם מנהג ה"תשליך" בראש השנה, שבו האדם משליך מעליו את העבירות. הדמיון למילה "שלכת" כנראה אינו מקרי. גם הטבע משליך מעליו את המטען המיותר.

בדומה לכך בפילוסופיה הסינית, שעליה מבוססת הרפואה הסינית, תקופה זו מתאפיינת ב“to let go” – מעין השתחררות ממטענים שהצטברו. על פי תורת חמשת האלמנטים, תקופה זו קשורה לאלמנט המתכת, שהתכונות המיוחסות לו הן טוהר, איכות, צמצום, התכנסות וגבולות ברורים. כלומר זהו הזמן שבו האדם מתכנס לתוך עצמו, מצטמצם ומשתחרר מכל מה שאינו טהור כדי להכין את עצמו לקראת החורף. האיברים הקשורים למתכת הם הריאות והמעי הגס. באמצעות הנשימה, דרך הריאות האדם מכניס לעצמו אנרגיה ובעיקר חמצן ומוציא פסולת בצורת פחמן דו חמצני, באמצעות פעולת העיכול דרך המעי הגס סופג האדם  ומתרוקן ממה שאינו זקוק לו: סיבים, ויטמינים ועוד. ההתייחסות לכך היא הן בהיבט החומרי והן בהיבט הנפשי, הסימבולי.

הכנה נכונה לקראת הצום

הימנעות מאכילה יכולה לגרום להיחלשות הגוף וניתן לצפות לתחושות של סחרחורת ועייפות במהלך היום. לאנשים עם נטייה לסחרחורות ולבעלי לחץ דם נמוך, מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הצום. יש להתייעץ גם במקרים של יתר לחץ דם, סוכר לא מאוזן, מחלות לב, כיב קיבה (אולקוס), שימוש בתרופות באופן קבוע, נשים בהיריון ומניקות, ובכלל תמיד טוב להתייעץ וללכת על בטוח.

דיקור כהכנה לצום

הטיפול ברפואה הסינית מותאם באופן אישי למצבו של האדם. עם זאת, במקרים רבים טיפול לקראת צום בתקופה זו יתייחס לאיזון של הריאות ושל המעי הגס בגלל הקשר שלהם לאלמנט המתכת.

בנוסף לכך, חלק משמעותי בתפיסה של הרפואה הסינית מתייחס לאספקטים הנפשיים והרגשיים. לכן הטיפול יתייחס בדרך כלל גם להיבטים אלו, המתקשרים לתהליך הנפשי (או הרוחני, על פי היהדות) שהאדם עובר במהלך הצום. דיקור, בדומה לצום, יכול לעזור מאוד לקדם ולתמוך בתהליכים כאלה, לקראת השנה החדשה ולקראת התחדשות.

בנוסף הטיפול בדיקור לקראת ולאחר הצום בהתאם לכל מטופל יכול לסייע לעבור את הצום יותר בקלות ולהתאושש מהתסמינים שהגוף חווה בעקבות הצום, כגון: חולשה, עייפות, סחרחורות, ועוד.

לפרטים נוספים ולקביעת תור לפגישת ייעוץ >

הכנה תזונתית לפני הצום

כשבוע לפני הצום הפחיתו בהדרגה משקאות ומזונות המכילים קפאין ומזונות העשירים בסוכרים (קפה, תה, שוקולד, משקאות קלים, ממתקים וכדומה), בעיקר אם אתם יודעים שיש לכם נטייה לסבול מכאבי ראש בזמן הצום.

יומיים לפני הצום רצוי לאכול ארוחות קלות מדי כמה שעות. חשוב שהארוחות יהיו מאוזנות ומגוונות ויכילו פחמימות וחלבונים וכמובן ירקות טריים או מבושלים. עדיף להפחית בכמות המלח במזון על מנת למנוע התייבשות. חשוב לאכול עד תחושת שובע נעימה ולא מעבר לה. אכילה מעבר לכך מגדילה את נפח הקיבה ומכבידה על מערכת העיכול ועל הגוף וגורמת לעייפות ולירידה באנרגיות. חשוב לשתות כמות מספקת בין הארוחות כדי שהגוף יגיע לצום במצב רווי ולא מיובש.

בארוחה שלפני הצום מומלץ לאכול אוכל מבושל, לא מתובל מדי ולא מלוח מדי. גם כאן רצוי לא להתמלא יותר מדי ולאכול עד כדי שובע נעים.

מיד בתום הצום  מומלץ לפתוח בשתייה קלה או לאכול פרי אחד או שניים. אפשר גם עוגייה וכוס תה צמחים.

שעה שעתיים לאחר תום הצום כדאי לאכול ארוחה קלה שמכילה ירקות, פחמימות ומעט חלבון.

 

 

יועצים מקצועיים:

נדב סולטניק, מטפל ברפואה סינית במכבי טבעי 

אבישג לבקוביץ, דיאטנית קלינית ונטורופתית במכבי טבעי