תוכן ראשי

7 טיפולים ברפואה משלימה להקלה בכאבי גב וצוואר

טיפולים ברפואה משלימה לסובלים מכאבי גב וצוואר

 

כאבי גב וצוואר הם חלק משגרת החיים שלכם? הגיע הזמן להשתחרר מהכאב. הכירו שבעה פתרונות יעילים ברפואה משלימה, המיועדים לטיפול בכאבי גב.

מאות אלפי אנשים בישראל סובלים בכל רגע נתון מכאב כרוני. לכל אחד מהם עוצמת כאב אחרת ויכולת התמודדות שונה. הכאבים הכרוניים הנפוצים ביותר הם כאבי גב וצוואר, כאבי מפרקים וכאבי ראש ומיגרנות.

מקורן של בעיות גב וצוואר, המשפיעות באופן מהותי על איכות החיים, יכולות להיות נעוצות בגורמים רבים, החל מתאונות וכלה בארגונומיה לקויה. הבעיות נובעות מפגיעה כלשהי בעמוד השדרה או ברקמות הרכות (שרירים, גידים, סחוס ורצועות). הן מגבילות את התנועה ובמקרים רבים אף מסבות כאב. בלא מעט מקרים, כאבי גב אקוטי עלול להפוך לכאב כרוני, המשפיע על איכות החיים ויכולת התפקוד היומיומית.

אדם הסובל מכאב גב כרוני, צריך לפנות תחילה לבירור רפואי קונבנציונלי על מנת לאבחן את הבעיה הרפואית ולמנוע את החמרתה. בשלב זה, ניתן לשלב טיפולים משלימים ואינטגרטיביים, על מנת להפחית את הכאב ולטפל בשורש הבעיה.

7 טיפולים ברפואה משלימה שיכולים לסייע לסובלים מכאבי גב וצוואר:

דיקור סיני

דיקור סיני, או אקופונקטורה, היא חלק מהרפואה הסינית, ונעשה בה שימוש עוד לפני המאה ה-2 לפנה"ס, אך יעילותה נחקרה מדעית בימינו. במחקר מדעי שפורסם ב-2012 נמצא שכאשר מדובר בכאב גב וכאב צוואר, הטיפול בדיקור יעיל יותר מדיקור סרק (כזה שמבוצע בנקודות סתמיות). על פי הרפואה הסינית, ישנן על פני העור 365 נקודות דיקור. דרך נקודות אלו ניתן להעביר 12  קווים, שהם ערוצים (מרידיאינים) שלאורכם זורם 'כוח חיים' (צ'י). זרימה זו הכרחית לתפקוד התקין של כל מערכות הגוף, לרבות עצבים וכלי דם העוברים במקביל לכל ערוץ.

פריצת דיסק לדוגמה, גורמת לחסימה בזרימה של 'כוחות החיים' לאורך הערוץ. לכן, פתיחת החסימה בעזרת דיקור סיני ע"י מטפלי מכבי טבעי, תשפר את התפקודים הגופניים באזור החסום. לאחר אבחון הבעיה, לרוב באמצעות שיחה, בדיקת דופק ולשון, הדיקור מתבצע על ידי החדרת מחטים קטנות וגמישות בנקודות הדיקור.

דיקור עשוי לסייע כמעט לכל כאב גב או צוואר. לרוב מומלץ לשלב עם הדיקור טיפולי מגע דוגמת טווינא, כירופרקטיקה ואוסטאופתיה.

כירופרקטיקה

הטיפול הכירופרקטי פותח בארה"ב בסוף המאה ה-19. מטרת הטיפול היא לזהות ולתקן הפרעות תפקודיות שמקורן בחוליות עמוד השדרה, בשלד ובמפרקים הגדולים. המשמעות של "כירופרקטיקה" ביוונית היא "שימוש ביד". כפי שמעיד השם, הטיפול כולל הפעלה ידנית ממוקדת, מבוקרת ומהירה של מפרקי עמוד השדרה. הפעלה זו מסייעת לשמור על תפקודן התקין של חוליות עמוד השדרה ומתוך כך של השלד כולו.

הטיפול מתאים לסובלים מכאבי גב, פריצות דיסק, עקמת ופגיעות מסוג 'צליפת שוט', אך מסייעת גם לכאבים המוקרנים לאזורים אחרים בגוף, כמו הרגל או הלסת, וכן, הקלה על כאבי שרירים תפוסים או כאבים הנובעים מיציבה לקויה.

הטיפול עשוי לסייע הן בכאב חריף אקוטי והן במצבים של כאב גב כרוני, הנמשך לאורך זמן.

אוסטאופתיה

אוסטאופתיה היא שיטת טיפול ידנית, אשר שמה דגש על עיסוי ומניפולציה ידנית של השרירים והעצמות. השיטה נעשית במטרה להחזיר לגוף את התנועתיות והתפקוד התקינים, ולהפחית כאב, וזאת על ידי שחרור חוליות או חסימות ברקמות, בשרירים ובמפרקים. ברבים מהטיפולים מדובר בהנעת שרירים ומפרקים תוך הפעלת לחץ עדין או מתיחת הפאציה (רקמת חיבור הנמצאת בין העור והשרירים).

בהסתמך על אבחנות רפואיות קיימות, המטפל עורך אבחון ידני של מצב העור, הרקמות, השרירים והמפרקים. על סמך האבחון זה, הוא מתאים למטופל את הטיפול המיטבי, המתבצע באופן ידני בלבד.

הטיפול עשוי לסייע לסובלים מבעיות שרירים ומפרקים המגבילות תנועתיות או מסבות כאב, לרבות בעיות בעמוד השדרה, כאבי גב וצוואר, כאבי מפרקים ושרירים.  

טכניקת הטיפול היא עדינה במיוחד ומתאימה גם לטיפול בתינוקות, בשל מבנה העצמות הגמיש בשנים הראשונות לחייהם.

טווינא

הפירוש המילולי של טווינא הוא למשוך ולתפוס. טווינא היא שיטת טיפול מגע שהתפתחה בסין ובמונגוליה, ומבוססת על שיטות סיניות עתיקות. היא נחשבת לאחד מהטיפולים המשלימים היעילים ביותר לטיפול בכאבי גב.

שיטה זו מבוססת על שילוב של לחיצות ותנועות לישה, המתבצעות באמצעות ידיו של המטפל. במהלך הטיפול המטופל שוכב על מיטת טיפולים, או יושב על כיסא בלבוש מלא. לאחר תשאול קצר, המטפל מבצע לחיצות ותנועות לישה מהירות בעזרת אצבעותיו וכפות ידיו, לאורך המסלולים האנרגטיים (המרידיאנים) בגופו של המטופל.

מטרת הטיפול היא לסייע בהחזרתן של רקמות פגועות לפעילות תקינה באמצעות הזרמת דם, שחרור חסימות אנרגטיות והשבת הגוף לאיזון אנרגטי כללי.

שיאצו

שיטת טיפול זו פותחה ביפן במאה העשרים, ומתבססת על עקרונות הרפואה הסינית העתיקה. משמעות המילה 'שיאצו' ביפנית: "לחץ בעזרת האצבעות". הלחץ שמפעיל המטפל על פני מסלולי האנרגיה בעור, משפיעות על זרימת האנרגיה (צ'י) ועל שחרור האיברים הפנימיים.

בעזרת האצבעות, הידיים והרגליים, המטפל מפעיל לחץ נקודתי מתון על נקודות שונות לאורך עמוד השדרה, תוך תנועה איטית לאורך קווי האנרגיה שבגוף. הטיפול בשיאצו מהנה ומרגיע, ומתבצע כאשר המטופל נמצא בשכיבה על מזרן או מיטה, כשהוא בלבוש מלא.

עיסוי רפואי

מטרת העיסוי הרפואי היא לשפר את תפקודן של מערכות רבות בגוף, החל מהמרצת זרימת הדם בגפיים והפחתת מתח בשרירים, דרך הפחתת כאבי שרירים, כאבי גב וכאבי ראש, ועד שיפור טווח התנועה של מפרקים והקניית רוגע נפשי.

קיימות טכניקות עיסוי מגוונות: עיסוי שוודי, מתיחות והנעת מפרקים, עיסוי עמוק הכולל לחיצות (נקודות טריגר) ועוד. הטכניקה מותאמת לכל מטופל באופן אישי לפי לפי צרכיו והבעיה ממנה סובל.

הטיפול מתבצע כשהמטופל שוכב על מיטת טיפולים, והמטפל חושף בכל פעם את חלק הגוף בו הוא מטפל. במרבית שלבי הטיפול המטפל משתמש בשמן טיפולי, אשר לעתים יועשר בתמציות שמנים אתריים. 

שיטת אלכסנדר

שיטה ייחודית, שפותחה בשנת 1890 ע"י שחקן התיאטרון האוסטרלי פרדריק מ. אלכסנדר, ככלי אישי להקלת בעיות נשימה וצרידות שמהן סבל. ברבות השנים השיטה התגלתה כיעילה גם עבור הסובלים מבעיות כאב אורתופדיות, כגון כאבי גב וצוואר.

מטפל בשיטת אלכסנדר מעביר למעשה שיעור, בו הוא מעניק למטופל כלים ליציבה נכונה, ומקנה להם התנסויות תחושתיות המלמדות אותם כיצד לשנות הרגלים לקויים.

מטרת השיעור בשיטת אלכסנדר היא להשיב את המטופל לתבניות יציבה ותנועה בריאות, המונעות לחץ שרירי או נפשי מיותר במהלך הפעילות היומיומית השוטפת. במהלך השיעור, שיטת אלכסנדר מסייעת לטיפול ולמניעה של עקמת, פריצת דיסק, כאבי גב, צוואר, ראש וכתפיים, קשיי נשימה, צרידות ומסייעת במקרה של כאב המוקרן לגפיים מעמוד השדרה.

טיפולי רפואה משלימה במכבי טבעי יכולים להקל את כאבי הגב והצוואר שלכם

כאבי הגב והצוואר מלווים אתכם במהלך היום? במהלך נהיגה ממושכת או בישיבה אל מול מסך המחשב? אפילו בזמן מנוחה? לנו במכבי טבעי יש פתרונות לכאבים שלכם: טיפולים ברפואה משלימה יכולים להקל את כאב הגב והצוואר שלכם.

ראשית, חשוב לאבחן את הבעיה הרפואית בצורה מקצועית, ולהתאים את הטיפול המתאים ביותר להקלה על תסמונות הכאב. אתם מוזמנים להגיע לפגישת ייעוץ המתבצעת ככלל עם רופא קונבנציונלי (MD) בעל הסמכה ברפואה משלימה. בפגישה, הרופא יתאים לכם סדרת טיפולים, שיסייעו להפחית את תדירות הכאב ואת משך הזמן שלו.

שילוב הטיפולים הנכונים, על ידי צוות מקצועי ומיומן, יסייעו לכם לקבל הקלה משמעותית עד כדי פתרון לכאבי הגב והצוואר.

לכניסה לאזור האישי וזימון תור דרך האתר

לפרטים נוספים ולקביעת תור לפגישת ייעוץ >