תוכן ראשי

רפואה משלימה לתינוק וליולדת

רפואה משלימה לתינוק וליולדת

אמא יקרה, ברכות חמות להולדת תינוקך!
לרפואה המשלימה מגוון טיפולים שיכולים לסייע הן לאימהות אחרי הלידה והן לתינוק

הרפואה המשלימה מבוססת בעיקרה על תצפיות קליניות וניסיון טיפולי מצטבר במשך שנים רבות. דוגמה לכך היא הרפואה הסינית הנהוגה מזה אלפי שנים ומתייחסת באופן ייחודי לתינוקות ולילדים.

לפני כאלפיים שנה החלו הרופאים הסינים לבחון ולמפות את ההבדלים בין צרכי ילדים ובוגרים, וגזרו מהם שיטות טיפול מותאמות. החוקרים עסקו בהגדרת מצבי האיזון וחוסר האיזון שמתקיימים בגילאים השונים. בעוד שמצבי איזון יתמכו בבריאות טובה, הרי יציאה מאיזון עלולה להוביל להיחלשות מערכות ולהתפתחות מצבי חולי.
הטיפולים ניתנים על ידי מטפלים מקצועיים ומנוסים ומוענקים לחברי מכבי בהטבה משמעותית בהתאם לרובד הביטוחי*.

טיפולים לרך הנולד

בתקופה בה מסתגל התינוק לעולם הסובב אותו, יכולה הרפואה המשלימה לסייע למצבים שונים:
• תמיכה בתהליך ההנקה
• חיזוק מערכת החיסון ומערכת הנשימה (הצטננות, שיעול, נזלת, חום ועוד)
• חיזוק מערכת העיכול (רפלקוס, עצירות, שלשול, כאבי בטן, קוליק / גזים ועוד)
• בעיות עור (פריחה, אלרגיה ועוד)
• טורטוקוליס - מצב הנוצר בשל מנח מסוים ברחם האם, המביא לקיצור שרירי הצוואר בצד אחד ולנטיית הראש באותו צד
• אי שקט, בכי לילה ואיכות השינה

כיצד מתנהל הטיפול ברפואה סינית בתינוקות וילדים?

כל טיפול במכבי טבעי מתחיל בפגישת ייעוץ רפואי הכוללת תשאול, סקירת רקע רפואי והתאמת תכנית טיפול אישית ברפואה משלימה (כולל בחירת סוגי הטיפולים).
לאחר מכן, בטיפול הראשון, המטפל יתאים את האסטרטגיה הטיפולית על פי בדיקה של התינוק ותשאול מקיף של הוריו (לדוג' סיבת הפנייה לטיפול, מידע על סדר יומו, מאפיינים, צרכים וכו').
המטפל יטפל לפי התכנית שנקבעה וידאג לעדכנה ולהתאימה בהתאם לצרכים ולהתקדמות לאורך הטיפולים.

שיטות הטיפול לרך הנולד:

שיטות הטיפול הננקטות ברפואה משלימה הותאמו עבור תינוקות וילדים. להלן מספר דוגמאות:

  • דיקור -  דיקור של ילדים מתבצע באמצעות החדרת מחטים דקיקות בנקודות מוגדרות על פני העור, בשיטה המסייעת לעדן את תחושת הדיקור, עד כדי העלמתה לחלוטין. מדובר בדיקור עדין מאוד, כאשר המחט נשארת לפרק זמן קצר ביותר. דיקור של תינוקות מתבצע על ידי החדרת המחט והוצאתה כמעט באופן מידי. ככל שהילד בוגר יותר כך יישארו המחטים זמן רב יותר.

  • טיפולי מגע - כדוגמת טווינא ורפלקסולוגיה. שיטות אלו המבוססות על לחיצות ועיסוי של נקודות מוגדרות בגוף, הן נעימות לתינוקות וילדים ויכולות לסייע למגוון מצבים.

  • טיפולי אוסטאופתיה - טיפול שמתמקד בשריר-שלד, מפרקים וברקמות הרכות ומטרתו לסייע בשיפור תנועתיות הגוף, תפקוד ולהפחית כאב.

שיטות טיפול עבור האם:

דיקור סיני - טיפול עתיק יומין העושה שימוש במחטים דקות וסטריליות על מנת "להפעיל" נקודות לאורך מסלולים אנרגטיים בגוף. הדיקור מסייע לקידום תהליכים טבעיים בגוף האישה, ביניהם – הקלה על תסמינים וכאב לאחר הלידה וכן סיוע בהפגת מתח וחרדה. הטיפול מותאם אישית לכל אישה בהתאם לתשאול ובדיקה.

רפלקסולוגיה - טיפול המתבסס על לחיצות ועיסוי עדין של כפות הרגליים. המילה רפלקסולוגיה נגזרת מהמילה "REFLECTION" שמשמעותה השתקפות. הגוף כולו משתקף בכפות הרגליים וכך מתאפשר הטיפול. טיפול ברפלקסולוגיה מסייע בהפגת כאב, מתח ועייפות ובשיפור החיוניות לאחר הלידה.

שיאצו -טיפול מגע יפני המבוסס על הרפואה הסינית המסורתית. בדומה לדיקור, מטרת הטיפול היא להחזיר לגוף את כוח הריפוי הטבעי שלו, במקרה זה באמצעות לחיצות ומגע בנקודות לאורך מסלולי האנרגיה בגוף ועל פני הגוף כולו.

נטורופתיה - שיטת טיפול המתבססת על ייעוץ לשינוי הרגלי החיים באמצעות תזונה, שימוש בצמחי מרפא, ויטמינים ומינרלים. בתקופת ההנקה, איכות חלב האם עשויה להיות מושפעת מתזונתה של האם המיניקה ולכן מומלץ לקבל ייעוץ בנטורופתיה.

ביופידבק - שיטה המאפשרת ללמוד ולהשיג שליטה בתפקודים פיזיולוגיים ורגשיים באמצעות תוכנת מחשב המציגה מדדים כמו: דופק, קצב נשימה וחום גוף בזמן אמת. השיטה מאפשרת הקלה במצבי לחץ וחרדה, ובכך יכולה לסייע לאחר הלידה.

סדנת מיינדפולנס קבוצתית - מיינדפולנס הוא תהליך של הבאת תשומת לב לחוויות המתרחשות בהווה. תרגול מיינדפולנס מסייע להפיג כאב, להתמודד עם חרדות ולהגיע לשקט פנימי בחיי היומיום, באמצעות תרגול של טכניקות להרגעה כמו נשימות, מדיטציה, דמיון מודרך ועוד.

הטבה משמעותית לחברי מכבי זהב ומכבי שלי:

חברי מכבי שלי ומכבי זהב מוזמנים ליהנות מהטבה משמעותית למגוון טיפולי רפואה משלימה של מכבי טבעי, בהתאם לרובד הביטוחי של כל חבר:

מכבי שלי
1. הנחה בגובה של כ- 70% ממחיר מחירון לחברי מכבי, כמפורט במחירון המופיע באתר מכבי טבעי / מכבי
2. ההנחה היא על 20 טיפולים (כולל ייעוץ רפואי) בכל שנה קלנדרית, לטיפולי הרפואה המשלימה הניתנים במרפאות מכבי טבעי
3. מהטיפול ה-21 ואילך בשנה קלנדרית - תינתן הנחה בגובה של כ-10% ממחיר המחירון (למעט טיפולים שאינם ניתנים במסגרת מכבי זהב)
למצטרפים למכבי שלי קיימת תקופת המתנה של 3 חודשים טרם קבלת ההנחה

מכבי זהב
1. הנחה בגובה של כ- 42% ממחיר מחירון לחברי מכבי, כמפורט במחירון המופיע באתר מכבי טבעי / מכבי
2. ההנחה היא על 20 טיפולים (כולל ייעוץ רפואי) בכל שנה קלנדרית, לטיפולי הרפואה המשלימה המופיעים ברשימת 'מכבי זהב'.
3. מהטיפול ה-21 ואילך בשנה קלנדרית - תינתן הנחה בגובה של כ-10% ממחיר המחירון

לזימון תורים ומידע אישית על זכאות ותורים לחצי כאן