תוכן ראשי

הקשר בין חוסן נפשי, גופני ודיקור | מכבי טבעי

הקשר בין חוסן נפשי, גופני ודיקור

הקשר בין הנפש למערכת החיסון וכיצד דיקור יכול לסייע לאזן ביניהן.
ד"ר עדי צוונג גונן, מנהלת אגף הרפואה של מכבי טבעי


ד"ר עדי צוונג גונן

"הידע הרב שצברנו באלפי השנים האחרונות בנוגע לאופן בו מערכות הגוף והנפש שלנו פועלות", מסבירה ד"ר עדי צוונג-גונן, "לא מותיר ספק באשר לקשר האמיץ ביניהן. למרות שנדמה אולי שאיזון בין גוף לנפש והקפדה על אורחות חיים בריאים, הכוללות בין השאר תזונה נכונה ופעילות גופנית הם טרנדים שהתפתחו בשנים האחרונות, אין דבר רחוק יותר מן האמת. מקורה של אחת האמרות הידועות בנושא – נפש בריאה בגוף בריא, מיוחסת למשורר הרומי יובנאליס שפעל בסביבות שנת 100 לספירה. גם הרמב"ם, שהיה כיידוע גם רופא, אחז בראייה הוליסטית הרואה את הגוף והנפש כיחידה אחת ואף פרש את המילה בריאות כך: 'בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו'. אך אם ישנה תפיסה רפואית שהעלתה על נס את הקשר ואף פיתחה ושכללה אותו לכדי כלים טיפוליים סדורים  מאין כמותןם הרי היא זו שהתפתחה במזרח ובמיוחד בסין כבר לפני למעלה מ-2500 שנה".

"אך למרות ההיסטוריה הארוכה, והידע העשיר, ישנם עדיין כאלו שאינם משוכנעים" מציינת ד"ר צוונג-גונן, "לאלו, הייתי ממליצה לעיין במחקרים עכשוויים שנערכו על פי אמות המידה והקריטריונים המחמירים ביותר ש'גילו' את מה שידוע כאמור כבר שנים – למצבי דחק נפשי השפעה ישירה על מערכות הגוף בכלל ומערכת החיסון בפרט. וכאשר מערכת החיסון שלנו מוחלשת, אנו חשופים ופגיעים יותר. מגפת הקורונה שממנה אנו מתחילים להתאושש, הייתה (ועודנה) ללא ספק טריגר משמעותי להעלאת מפלס הלחץ והמתח. המבוגרים מתמודדים עם איומים כלכליים לא פשוטים, הילדים עם פגיעה בהרגלים ובגבולות שכה חשובים עבורם וכולם יחד – עם חוסר הוודאות והחששות הנלווים לשאלות כמו: מה יקרה אם אחלה? האם אני עלול למות? איך אגן על עצמי? מתי זה יגמר? האם יהיה חיסון או תרופה? וכיו"ב. כל אלו יחד כאמור יוצרים מציאות רוויית מתח ולאור הקשר הישיר בין מצב זה למערכת החיסון שלנו, אל לנו להיות מופתעים ממצבי תחלואה ו/או החרפה של בעיות בריאותיות קיימות".

"אך טבעי", מסבירה ד"ר צוונג גונן, "שאנשים שאינם מרגישים טוב, יפנו אל הרופא בקופת החולים ויקבלו טיפול עבור המחלה. אם מדובר בחיידק-נטילת אנטיביוטיקה לדוגמה- תחסל מן הסתם ברוב המקרים את החיידק ותרפא את המחלה. הבעיה השורשית – מערכת חיסון מוחלשת, תיוותר בעינה כך שלא מן הנמנע שגם אחרי שיבריאו, יחלו שוב ויכנסו למעין סבב בלתי נגמר. אנחנו, במכבי טבעי, מסתכלים על האדם שפונה אלינו עם בעיה, כמכלול שלם ולצד התרופות והטיפולים שרושם הרופא בקופה, מאבחנים ומאתרים את מוקד הבעיה מזווית מעט שונה ומטפלים בו שכן בלי לנטרל את הליקוי מן השורש, לרוב לא יהיה ריפוי מלא. אחד הטיפולים המוכרים והמוכחים שמקובל באופן מלא על הקהילייה הרפואית הקונבנציונאלית מזה שנים – הדיקור הסיני, זכה לאחרונה להכרה נוספת כטיפול שיכול לסייע גם במצבי דחק ומתח נפשי. במחקר הזה, נבדקה יעילותו של הדיקור בהפחתת תסמיני חרדה והמסקנות הוכיחו כי דיקור אכן יכול לשפר ולהקל במצבים כאלו. ואם אנו חוזרים לקשר גוף-נפש ולמערכת החיסון שלנו, הרי שברור כעת כי דיקור יכול לסייע בהפחתת מתח וכפועל יוצא – בחיזוק מערכת החיסון ומניעת תחלואה הקשורה בה".