תוכן ראשי

הטיפול הטבעי בקדחת השחת | מכבי טבעי

הטיפול הטבעי בקדחת השחת 

קדחת השחת (Hay fever), מהווה תגובה אלרגנית של מערכת החיסון המלווה בסימפטומים הבאים: גירוי בעיניים  ובדרכי הנשימה, עיטושים, דמעת מוגברת, נזלת מימית, גירוי בריריות ותחושת מלאות בסינוסים. לעיתים תתלווה לתופעות אלה גם חולשה. להבדיל מהצטננות כתוצאה מחשיפה לנגיף, בקדחת השחת אין מעורבות של נגיף כלשהו. בעוד שהצטננות נגיפית תחלוף בדרך – כלל תוך מספר ימים, קדחת השחת תוסיף להתקיים כל עוד החשיפה לאלרגן הגורם לתגובה החיסונית תימשך. התגובה האלרגנית היא תגובת יתר חיסונית הנובעת מחשיפה קודמת לאלרגן כלשהו, חשיפה שארעה בזמן שמערכת החיסון הייתה רגישה ולא מאוזנת מסיבות שונות. ייתכן גם כי חלק מהסובלים ירשו את הנטייה הזו.

ברפואה הטבעית מקובל לראות בכבד (כאיבר ומערכת אנרגטית) את ה"אשם" העיקרי ליצירת קדחת השחת. הכבד הינו איבר הצובר רעלים שונים, חומריים ורגשיים. כושר הצבירה שלו אדיר ויש ביכולתו להפריש את הרעילות הנצברת בתוכו. אכן המערכת מפרישה רעלנים כל העת, בעזרת הפרשות הגוף השונות ( כזיעה, שתן, צואה, הוצאת אויר). יחד עם זאת לעיתים כושר ההפרשה קטן מעומס הרעלים הנצברים.

הרפואה הסינית המסורתית מתארת קשר בין טבעם של האיברים והמערכת הרגשית הקשורה בהם לבין עונות השנה. הכבד וכיס המרה הם צמד האיברים שקשור בעונת האביב. עונה זו, שאנו מצויים בשיאה כעת, מתאפיינת בריבוי פריחות – אלרגנים המעוררים את הופעתה של קדחת השחת. בנוסף, האביב המגיע לאחר החורף ה"מכנס", מתבטא בפריצה החוצה של הטבע. העצים, הפרחים, בעלי החיים והשמש פורצים בעוז ובחיות רבה. הפריצה הטבעית של האביב מניעה את האנרגיה של הכבד ושל כיס המרה והתנועה עשויה להעצים את הלחץ על מערכות ההפרשה ובאופן טבעי לגמרי. רגשות מודחקים כגון: כעס, תסכול וקונפליקטים מתמשכים חוברים לרעלנים שונים שהצטברו בגוף וכולם ביחד ובעוצמה מתפרצים החוצה.

המפגש בין אין – ספור האלרגנים, הריחות, חלקיקי האבקנים, שיער בעלי החיים המצוי בנשירה  והאבק כתוצאה מניקיונות הבית לקראת הפסח, וכתוצאה מהרוחות המזרחיות המדבריות, תורמים כולם להופעתה של קדחת השחת.

ברפואה הטבעית מקובל לראות בכליות ובריאות, כאיברים וכמערכות אנרגטיות, כ"אשמות" נוספות לכבד בתגובה האלרגנית. הכליות והריאות על פי הרפואה הסינית המסורתית, מנהלות את היחסים בין האדם לסביבתו ומקנות לו את מעטפת ההתגוננות כנגד השפעות שונות הנובעות מהאקלים המשתנה ומריבוי האלרגנים האופייני לאביב. חולשה אנרגטית מצטברת בכליות ובריאות עשויות להוביל לחולשה ולאי – התאמה בתגובה החיסונית ולעיתים לתגובתיות יתרה, כתוצאה מכך.

על מנת לטפל באופן טבעי בקדחת השחת ניתן לנקוט באמצעים שונים. הינה מספר המלצות:

 • צמחי מרפא שונים:
 • ליקוריץ': ניתן לחלוט כמות קטנה של שורשים (לא מתאים לסוכרתיים). הצמח מרגיע את הריריות.
 • אלוורה: ניתן לרכוש נוזל תמצית אלוורה. הצמח מרגיע את הריריות, מסייע ב"ניקוי הכבד" מרעלים. הצמח מקטין את התגובה הדלקתית (Inflammatory response) המאפיינת את התגובה האלרגנית. פחות מתאים לאלו עם יציאות מרובות או שלשול.
 • ג'ינג'ר (זנגביל): מחמם את מערכת העיכול ובכך תורם לשפעול מערך ההפרשה והספיגה ומסייע ב"ניקוי רעלים" . מצוין לדרכי הנשימה.
 • הפורמולה: Jade Wind Screen הכוללת גם את שורש צמח האסטרגלוס, מצוינת לחיזוק המעטפת החיצונית ומפחיתה רגישות לאלרגנים ופתוגנים חיצוניים.
 • סרפד: חליטה של עלי סרפד(טריים או מיובשים), צמח שמטבעו גורם לגירויים בעור, טובה להרגעת גירודים, הפחתת התגובה האלרגנית ומועילה להפרשת רעילות מהכבד.
 • Ashwaganda צמח המשפר את כושר ההסתגלות, מוריד עומס מבלוטת האדרנל (כליות) הנובע ממתח מתמשך ובכך תורם לאיזון וויסות התגובה החיסונית.
 • מזונות שונים:

מומלץ:

 • עלים ירוקים כהים כגון: תרד, חרדל וKale
 • מזונות מותססים כגון: Miso, Umaboshi
 • מי ורדים: ניתן לטפטף מעט ליד העיניים ועל העור
 • ניתן לצרוך מעט דבש המופק מפרחים אליהם רגישים (פרחי בר, הדרים) וכן מזון מלכות.

מומלץ להימנע:

 • מאכילה בשעות הערב- הדבר מעמיס על מערכת העיכול ומגביר ייצור ליחה
 • להמעיט במזונות יוצרי ליחה כמו: בוטנים, מוצרי חלב פרה, מזונות קרים מדיי

 לצערנו בשל המצב נבצר בעדנו להעניק טיפולים נוספים היעילים בטיפול בקדחת השחת כגון: דיקור סיני, הומיאופתיה, נטורופתיה, רפלקסולוגיה ועוד. לאלו מכם הסובלים מקדחת השחת מומלץ, עם החזרה לשגרה, להגיע למרפאות מכבי טבעי ולקבל טיפולים המסייעים בהתמודדות עימה.

 

בריאות שלמה לכולנו