תוכן ראשי

הטיפול בצמחי מרפא | מכבי טבעי

הטיפול בצמחי מרפא במכבי  טבעי

הטיפול בצמחי מרפא: "סיניים" ו"מערביים"

כאשר אנחנו אומרים צמחים אנחנו מתכוונים לחלקי צמחים שונים: קליפות עצים כמו קליפת עץ הקינמון הידוע בסגולותיו המחממות והמחזקות, פירות כמו תות עץ שחור שמעלה את ספירות כדוריות הדם האדומות, שורשים כמו הליקוריץ המתוק והמחזק שמשפר את מערכת חילוף החומרים   עשבים שונים כמו עשב ההוטוניה בעל תכונות נוגדות זיהום, זרעים כמו זרע פרח הלוטוס המטפל בשלשול מחוסר אנרגיה, עלים למיניהם כמו עלי עץ התות מסייעים לאותם הסובלים מ"יובש" בריאה המלווה בצמא לשתייה קרה ובשיעול יבש ופרחים כמו פרחי היערה המסייעים למערכת החיסון בעת זיהומים בגרון.

כאשר אנו אומרים צמחים אנו מתכוונים גם למינרלים שונים כמו הגבס המקרר למצבים רפואיים המלווים בחום רב המוביל לצמא ועצירות וכמו מינרל הטלק המסייע לדלקות בדרכי השתן.

צמחי מרפא ברפואה הסינית המסורתית

רפואת הצמחים  מהווה חלק מרכזי וחשוב במערכת הרפואית הסינית המסורתית, אשר מקורותיה מתועדים כבר 2500 שנים. השפה המקצועית של המטפלים ב"רפואת הצמחים הסינית" ייחודית ומבוססת על תיאוריה שהתפתחה בסין  שאינה מדעית באופן המקובל ושונה מהשפה המדעית שהתפתחה במקביל במערב.

רפואת הצמחים הסינית כוללת אלפי חומרים שונים מהטבע. חומרים אלו מחולקים לקבוצות שונות  המתאימות את הצמחים השונים לבעיות רפואיות שונות לדוגמה: צמחים המחזקים צ'י (אנרגיה – כוח), המחזקים דם, צמחים מייזעים למיני "התקררות" , צמחים משלשלים לעצירות קשה ועוד.

פורמולת צמחי מרפא סיניים כוללת מספר צמחים שפעולתם ביחד מתאימה לאבחנה אותה קבע המטפל. פורמולות מתאימים למצבים שונים כאשר כל מרכיב תורם את חלקו המיוחד לו על פי טבעו לטיפול במצב. הפורמולה לרוב מתבססת על מרשמים המופיעים בספרים הקלאסיים של הרפואה הסינית, לדוגמה: פורמולת "מרקחת ענפי הקינמון" היא תערובת של חמישה צמחים שמופיעה לראשונה על הרכבה המדויק, מינוני הצמחים השונים והסיבות לנתינתה בספר מרשמים בן 2200 שנה.  הפורמולה ניתנת למטופלים הסובלים מהזעה מוגברת הנובעת מחולשה. דוגמה נוספת: פורמולת "מרקחת ששת המרכיבים של שורש הרמנייה"  ניתנת למטופלים הסובלים מכאב גב תחתון כרוני, נטייה לאנמיה  ונשירת שיער מוגברת.

כיום   נלמד השימוש בפורמולות  קלאסיות  ובפורמולות מודרניות במכללות לרפואה הסינית אשר בוגריהן  ממליצים עליהן למגוון בעיות רפואיות לכלל אוכלוסיית המטופלים. הטיפול בצמחים מתאים במיוחד לאותם הסובלים מחולשה ותשישות מסיבות שונות, מבעיות עיכול והפרעות במערך חילוף החומרים. לנשים: פורמולות צמחים ניתנות לטיפול בכאבי מחזור, נשירת שיער מוגברת, מתח וחרדה, קושי בכניסה להריון ועוד. לילדים: התקררויות חוזרות, נזלת ובעיות אוזניים מתמשכות, הרטבת לילה ועוד. למתעמלים: פורמולות צמחים ניתנות לחיזוק הגידים והרצועות ולכולנו פורמולות צמחים לחיזוק  ומניעת מחלות באופן כללי.

רפואת הצמחים הסינית המסורתית מהווה חלק משמעותי מממסד הרפואה הציבורית בסין. רפואה סינית מסורתית ניתנת ב כ - 4700 בתי חולים ברחבי סין ואף הפכה ברבות השנים לחלק אינטגרלי ממערכת הבריאות המסורתית ביפן, קוריאה, סינגפור והונג – קונג.  מיליונים רבים של מטפלים מסייעים לבריאותם של מאות מיליונים. כמות הצמחים הנרשמת בבתי החולים בסין אדירה. חוקרים ורופאים סיניים מפרסמים עוד ועוד מחקרים וסיפורי מקרים המסכמים את יעילותם של צמחי המרפא אותם רשמו למטופליהם.

מדיווחים מקצועיים רבים המגיעים מסין בעת הזו אנו למדים כי הטיפול בצמחי מרפא משלים את הטיפול ברפואה המודרנית בכל הקשור לטיפול בחולים נשימתיים עקב הדבקה בנגיף הקורונה וכפי שדווח כבר בקשר ליעילותם במגפת הסארס מ 2003. צמחי המרפא שמעניק לנו הטבע ימשיכו ללוות את המין האנושי וישרתו אותו והוא מצדו ישמר את החוכמה המסורתית תוך כדי שהוא ממשיך ללמוד ולפתח אותה הלאה בעזרת המדע והטכנולוגיה המתקדמת.

צמחי מרפא במערב

רפואת הצמחים ה"מערביים" המסורתית הינה מכלול של מסורות שונות של טיפול בחלקי צמחים ומינרלים אותם מעניק הטבע לעמי אירופה ואמריקה. מסורות אלו  מועברות בידע כתוב וכן בידע המועבר מדור לדור בעל פה. התפתחות המדע במערב, עוד מימי ראשיתו ביון, כללה התפתחות של שפה מדעית עם מונחים ברורים המתארים את מערכות גוף האדם אנטומית ופיזיולוגית. צמחי המרפא חולקו לקטגוריות התואמות את המחשבה הרפואית והרכבי הפורמולות או השימוש בצמחים בודדים תאם את האבחנה המבוססת על מחשבה זו. ככל שהתקדם המדע והמחקר, החל בירור מעמיק של הרכב החומרים הפעילים בצמחים ושל  מנגנון פעולתם. חומרים פעילים שנמצאו בשורש הכורכום נמצאו יעילים לטיפול בדלקתיות (Inflamation) המאפיינת דלקות מעיים כרוניות. החומר הפעיל בשורש הג'ינסנג נמצא יעיל למתח כרוני ולאישוש בלוטת יותרת הכליה הנחלשת בשל כך. פטריות מרפא כמו קורדיספס מכילות חומרים פעילים המשפעלים אלמנטים מסוימים במערכת החיסון ועל ידי כך מעצימים את תפקודה. חומרים פעילים פוטנטיים במיוחד הפכו עם הזמן בחלקם לתרופות כמו אספירין ואפדרין ואינם בשימוש כצמחי מרפא עוד במערב.

הטיפול בצמחי מרפא במרפאות "מכבי טבעי"

הבנת תפקודי הצמחים ב"רפואת הצמחים המערבית" ושפת העבודה בה, שונות מ"רפואת הצמחים הסינית". שני המקצועות נלמדים במסגרות לימוד שונות במסגרות של כארבע שנים ואפילו יותר. הנטורופתים ומטפלים ברפלקסולוגיה אשר למדו נטורופתיה ב"מכבי טבעי", ממליצים למטופליהם על פורמולות של "צמחי מרפא מערביים" בעוד שהמטפלים ברפואה סינית מסורתית- דיקור, טווינא ושיאצו ב"מכבי טבעי" ממליצים למטופליהם על פורמולות של "צמחי מרפא סיניים". בשתי השיטות הטיפוליות נשמרות המסורות והתובנות הקליניות שאינן מדעיות בד בבד עם שילוב הידע המודרני לגבי חלק מתכונות  הצמחים המתגלות. מסקירות של מאות פרסומים מדעיים נמצא כי צמחי מרפא יעילים בטיפול בבעיות של מערכת העיכול  של ילדים ומתבגרים, בתסמונות כאב כמו פיברומיאלגיה, בחרדה, בעיות שינה ודיכאון ועוד. צמחי מרפא נלקחים באופן שגרתי על ידי מטופלים אונקולוגים והמטו-אונקולוגיים למטרות שונות כגון: העלאת או הפחתת ספירות דם שונות, לחיזוק כללי, לעידוד מערכת העיכול והפחתת בחילות ועוד. 

המטפלים ב"מכבי טבעי", שמקצועם רפואת צמחים "סינית" או "מערבית" ממליצים למטופלים, לאחר אבחון קפדני, פורמולת צמחים מתאימה. המפעלים ובתי המרקחת  העוסקים בהכנת פורמולות צמחים  והפועלים בפיקוח משרד הבריאות ועל פי תקינה מחמירה, מכינים את הפורמולה באופנים שונים כגון: טינקטורה (מיצוי אלכוהולי), אבקה, קפסולות, טבליות ועוד. המטפלים ידריכו אתכם המטופלים כיצד לקחת את פורמולת הצמחים שהומלצה עבורכם וילוו אתכם בזמן לקיחתה.