תוכן ראשי

איזון גוף נפש וחיזוק מערכת החיסון בעזרת הרפואה המשלימה | מכבי טבעי

שומרים על איזון גוף-נפש בעזרת רפואה משלימה

מאת: ד״ר עופר ברנוביץ׳ (phd)
ע. מנהלת אגף הרפואה | מכבי טבעי

הרפואה המשלימה רואה את בריאותו של האדם כמערכת איזונים בין מצבו הפיזי, הנפשי והרגשי. המציאות המודרנית מציעה לאדם חיים של שפע ונוחות טכנולוגית ומאידך דורשת ממנו להתאמץ, להתחרות ולהיות זמין בכל עת. ה"מחירים" הללו מתבטאים בלחץ, במתח ולעיתים קרובות בחרדה מתמשכת, היכולים לדלדל את משאבי גופו הפיזיים והנפשיים כאחד. הרמב"ם (רבי משה בן מיימון 1138-1204) התייחס לעניין בספרו "הנהגת הבריאות", ב"שער השני" בפסקה 20 כשכתב: "ולא ישכח לעולם לחזק הכוח הטבעי... ולספר לחולים סיפורים משמחים, שירחיבו את נפשו וירחיבו את ליבו ולחדש חידושים שיסיחו את דעתו יצחק עליהם... ובחרו לשמשו ולעמוד לפניו מי שישמח בו". בהמשך,  ב"שער השלישי", בפרק "הנהגת הבריאות והנפש" בפסקה 13 הוא אף מציין כי "ובעבור זה ציוו הרופאים להשגיח בתנועות הנפשיות ולהסתכל בהם תמיד... ולא ינהיגו להן הנהגה אחרת בשום פנים. ויחשוב הרופא כי כל החולה- לבו צר וכל בריא- רחב הנפש ולכן יסלק מעליו ההפעלויות הנפשיות המביאות לקוצר רוח, כי בזה תיארך בריאות הבריא".

מכאן אנו למדים כי הרמב"ם הבין את הקשר ההדוק בין הגוף לנפש, בין הרוגע, השמחה ובריאות הגוף.

מערכת החיסון היא אוצר בלום, בחלקה מולדת ובחלקה נרכשת, המתעדכנת כל העת ואמורה להסתגל לשינויים אותם אנו חווים. השתנות העונות, הנסיעות אותן אנו עורכים בין  אזורים  גיאוגרפיים שונים, ההתמודדות עם הנגיפים האופייניים לכל אזור ואזור כמו גם המתחים, התרגשויות והטראומות שאנו חווים, כל אלו דורשים ממערכת החיסון שלנו יכולות והתאמות.

יעילותה של מערכת החיסון יפחת, ככל שיפחתו ויחלשו המשאבים העומדים לרשותה. תזונה מושקעת, תרגול גופני, ביטוי אישי ויצירתי, הימנעות מזיהומים, מנוחה מספקת ומודעות מוגברת לכלל צרכינו הפיזיים, הרגשיים, החברתיים והרוחניים, כל אלו ישתקפו בתפקודים חיסוניים יעילים ובריאים. יעוץ לתזונה מותאמת אישית, דיקור וטיפולי מגע להפחתת מתחים, וצמחי מרפא לשיפור כושר ההסתגלות, הם רק חלק מהאפשרויות שעומדות לרשות המטפלים ברפואה משלימה לצורך חיזוק המשאבים של מערכת החיסון.

מחקרים רבים מאששים את יעילותם של טיפולי רפואה משלימה לשיפור תפקודם של מרכיבים שונים במערכת החיסון באופן ישיר ובאופן עקיף. טיפולים כמו מיינדפולנס, ביופידבק, הומיאופתיה, דיקור, שיאצו, רפלקסולוגיה ועוד, מסייעים לטיפול בלחץ ומתח, בחרדה ובבעיות שינה, ומאפשרים למאגרי המשאבים שלנו להתאושש ולהתחדש ולמערכת החיסון לתפקד ביעילות. תזונה טבעית ומותאמת אישית וטיפולים בצמחי מרפא ישפרו את כושר ההסתגלות שלנו לשינויים, ישפרו את כושר יצור מרכיבי הדם השונים בהם לימפוציטים ונויטרופילים (תאי דם לבנים), המזהים ומחסלים וירוסים, חיידקים ותאים סרטניים.

הרפואה המשלימה, יחד עם הרפואה המודרנית, פועלות באופן חכם ומשלים לטובת בריאות האדם על מערכותיו השונות ובהן מערכת החיסון.

הישארו שמחים ובריאים!